SME

Krikľúni korektní i nekorektní na prahu novej cenzúry

Už azda akýkoľvek stupeň disciplíny považujú za známku extrémizmu.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je spisovateľ, žije v Austrálii

Ohľaduplnosť a slušnosť nikdy nepatrili medzi najvýraznejšie cnosti študentského života. Nie je na tom nič odsúdeniahodné, veď mladý človek prostredníctvom vzbúr spoznáva svet, vymedzuje svoju identitu. Na stredovekých univerzitách nespokojní študenti hádzali do magistrov kusy hnilej zeleniny a iných nečistôt.

Gary Lachman, publicista a bývalý člen skupiny Blondie, vo svojom článku o škandalóznom kanadskom psychológovi Jordanovi B. Petersonovi uvádza, že v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia nacistickí študenti dovtedy znepríjemňovali život židovským pedagógom, až tí museli svoje pôsobiská opustiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V šesťdesiatych rokoch sa študentské hnutia priklonili k ľavicovému radikalizmu a pri presadzovaní svojich cieľov neváhali použiť i násilie.

Na konci sedemdesiatych rokov Británia frustrovaná politikou Margaret Thatcherovej dá svetu nespratných punkáčov a v roku 1989 československí študenti odštartujú pád socialistickej totality, pričom heslom „máme holé ruce“ jednoznačne deklarujú svoj príklon k nenásilnej ceste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V deväťdesiatych rokoch začína do nášho regiónu prenikať „filozofia“ politickej korektnosti. Jej ciele sú ľudomilé, no asi aj v tomto prípade platí, že „cesta do pekiel je dláždená dobrými úmyslami“, pretože v súčasnosti sa stávame svedkami toho, že z presadzovania neprestajne aktualizovanej terminológie politickej ohľaduplnosti sa stáva (zatiaľ, našťastie, len ojedinele) nástroj nátlaku.

Prednedávnom som čítal román čínskeho autora Ku Huu Ibiškové mestečko. Dej sa väčšinou odohráva v časoch „kultúrnej revolúcie“. Vydesilo ma, že presadzovatelia novej „kultúry“ sa v kadečom podobali na súčasných, nadmieru horlivých zástancov politickej korektnosti.

Trestali, ponižovali, prenasledovali a spoločensky likvidovali tých, ktorí nepoužívali tie správne slová a nesprávne si osvojovali ustavične inovované ideologické pravidlá.

Áno, azda práve toto bolo na tom všetkom to najfrustrujúcejšie: každú chvíľu sa meniaci smer vetra. Čo platilo včera, dnes už neplatí a zajtra zas nebude platiť to dnešné.

Pokolenie netýkaviek

Postupne, niekde rýchlejšie a niekde pomalšie, zaniká ochota viesť vyvážený a argumentmi podložený dialóg, zaniká ochota počúvať. Do popredia sa dostávajú neregulované emócie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pod ich vplyvom potom vznikajú unáhlené súdy, ktoré neraz vedú k bojkotu nielen rečníkov podozrivých z extrémizmu (takým je aj Peterson), ale aj renomovaných intelektuálov či aktivistov menšinových a utláčaných segmentov spoločnosti.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5N79 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu