Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV a je poradcom premiéra Petra Pellegriniho
Vláda navrhla a parlament schválil, že v roku 2019 budeme po prvý raz v histórii Slovenska mať vyrovnaný rozpočet. Môžeme povedať, že naše verejné financie sa stali udržateľnými. Alebo nie?

Skutočnosť je zložitejšia. Vyrovnaný rozpočet sa dosiahol tak, že vláda znížila rezervu na vládne priority o 100 miliónov eur. Podobne ako podnikateľ, ktorý nechce vyrobiť stratu a presunie v účtovníctve nejaké peniaze medzi účtami.
Je to vyrovnaný rozpočet? A je vyrovnaný rozpočet to isté ako udržateľné verejné financie?
Neupínajme sa k číslam
Pripomeňme si, čo je to vlastne deficit alebo prebytok verejných financií? Je to zlomok, kde v čitateli je nominálna hodnota deficitu (alebo prebytku) a v menovateli je hodnota hrubého domáceho produktu (HDP).
Napríklad v roku 2019 by mal nominálny hrubý domáci produkt byť cca 96 miliárd eur. Ak by deficit verejných financií dosiahol 960 miliónov eur, bol by 1 percento HDP.
Čo ovplyvní veľkosť deficitu? Zmena v čitateli (to je upratanie v štátnom účtovníctve), ale aj zmena v menovateli (to je zmena vo veľkosti HDP). Tá môže nastať v dôsledku vyššieho alebo nižšieho rastu HDP, ako sa očakáva. Ale aj z dôvodu revízie HDP.