Autor je vojnový spravodajca AFP na Blízkom východe
Európsky parlament pred dvoma mesiacmi odhlasoval smernicu, ktorá dáva nádej tlači a tlačovým agentúram, aby dostali zaplatené od veľkých internetových spoločností. Internetové giganty roky preberajú správy bez toho, aby ich tvorcom zaplatili aspoň cent.
Hlasovanie v rozpore s neslýchaným tlakom najväčších technologických gigantov bolo možné len vďaka bezprecedentnej mobilizácii novinárov a statočnosti členov parlamentu. Pri znení smernice sa ešte parlament, Rada ministrov a Európska komisia musia dopracovať ku konsenzu.
Dnes sú vďaka novej a širokej lobistickej kampani internetové giganty na dobrej ceste obrať znenie o podstatu: snažia sa odstrániť odkazy na „krátke sekvencie“, „faktografické správy“ alebo „úryvky“, aby vyradili tlačové agentúry a zredukovali čas ochrany práv súvisiacich s autorskými právami.
Fakty: podstata spravodajstva
Fakty sú pre všetkých. Každý si ich môže vysvetliť a analyzovať. Avšak ak vyhľadávač alebo agregát prevezme výstup z tlače alebo agentúry doslova, je úplne v poriadku zaplatiť si za autorské práva, aj keď je to len krátky úryvok.
Viete si predstaviť neplatiť za správy o brexite alebo o tragédii utečencov stratených na mori pri Grécku na základe toho, že sú to len „krátke úryvky“? Zamyslite sa, koľko investigatívnej práce a písania je za titulkom „Samovražedný atentát v šiitskej štvrti Bagdadu: 32 mŕtvych podľa polície a nemocníc“.
Aby reportér mohol napísať túto jednoduchú vetu, dopytoval sa polície, aby zistil aký výbuch nastal, zavolal do nemocníc, aby zistil koľko obetí si atentát vyžiadal, osobne navštívil miesto výbuchu pre opis a aby sa opýtal svedkov.
“Nedovoľme botom, aby viedli ovplyvňujúce kampane, a trollovacím farmám, aby prevzali miesto reportérov.
„
Prípadne pri tom riskoval život, keďže vôbec nie je neobvyklé, aby po prvom výbuchu nasledoval ďalší na tom istom mieste, ako sa stalo aj nedávno v Kábule, kde prišlo o život deväť reportérov a fotografov.