SME
Pondelok, 5. december, 2022 | Meniny má Oto

Audio Gorila, Air Danko a parížska komúna (týždeň Petra Schutza)

Marček a spol. sú už kmeňoví koaličníci.

(Zdroj: FOTO SME- JOZEF JAKUBČO )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Brexit.

Opraty problému, čo nevytvorila, ale zdedila, sa Mayovej nevymkli z rúk ani po pokuse o „toryovskú“ nedôveru, ktorý ju v neriešiteľnej situácii posilní. Načo jej bude skóre 200:117 stačiť (buď brexit tereziánsky, alebo divý, alebo druhé referendum), vie zrejme iba Merkelová.

Aj navzdory fundamentalistickým odmietačom v Bruseli sú jej vcelku jasné presahy brexitu bez dohody, zvlášť na krajinu s najväčším obchodným obratom s Britániou. Trpkou iróniou je, že aj nové záruky k „írskej poistke“ – ktoré už sú na ceste – budú, vysoko pravdepodobne na Dolnú snemovňu krátke.

Udalosť II

Parížska (takmer) komúna.

Mŕtvi a ranení, vyrabované obchody, horiace autá, zničené pamiatky, aj odložené zápasy Ligue 1 sú jasnou správou, že v centrálnom Paríži i inde bol prekročený Rubikon.

A kým svet analyzuje, či Macronov pondelkový večerníček bude „žltým vestám“ dosť, alebo o sto eur vyššiu minimálnu mzdu, zrušenie dane z pohonných hmôt a inú sociálnu dobrotinu bude musieť ešte zvýšiť, definičné pre „žltý december“ je tragické ustupovanie násiliu, hoci metódy „revolucionárov“ boli a sú jasne za čiarou všetkých demokratických spôsobov dialógov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ani zatknuté stovky výtržníkov nemažú evidentný sklon vyjednávať s radikálmi a nakladať s nimi ako regulárnymi partnermi, čo je scestné. Násilie – pod tabuľou občianskej nespokojnosti – sa môže začať šíriť Európou ako mor. Popri signále pozdvihnutia pouličného vandalizmu do rozhodovacích procesov je aj zníženie – i tak prispatého – rastu HDP spôsobené povstaním, aké od revolúcie v ´68 nebolo, problém druhého rádu.

Udalosť SR

F-16.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


4 h
Soňa Jánošová

Hudobník je rusofil, ktorý obhajuje Hitlera.


4 h
Peter Tkačenko

K osemsto dôvodom, prečo stratili právo vládnuť, si môžeme pridať osemstoprvý.


5 h
Peter Schutz.

Ukáže sa, ako sa postavíme k Maďarsku.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu