Autor je tajomník Únie európskych federalistov na Slovensku
Theresa Mayová nakoniec zvládla hlasovanie o vyslovení dôvery vo vlastnej strane. Toto hlasovanie bolo pre ňu otázkou „života a smrti“ v politickom zmysle slova a na prvý pohľad sa skutočne môže zdať, že britská premiérka svoj boj s vnútrostraníckou opozíciou zvládla na jednotku.
Dôveru jej vyjadrilo rovných 200 konzervatívnych poslancov proti 117 vzbúrencom, ktorý žiadali jej hlavu a nového lídra strany.
Nateraz sa teda nemusí Mayová obávať o svoju stoličku líderky. Veď ako sama vyhlásila, chce viesť toryovcov až do ďalšieho termínu volieb do britského parlamentu, ktoré sú naplánované na rok 2022.
Takmer tretina poslancov vo vlastnej strane a neochota európskych lídrov otvárať nové rokovania o niečom, čo už bolo dohodnuté, však svedčia o tom, že rok 2019 bude ešte horúci...
Ortodoxní euroskeptici kampaňujú
Každému musí byť jasné, že ten rozdiel 83 poslancov, ktorý delil Mayovej podporovateľov od odporcov v strane, nie je marginálny. Budú to práve oni, ktorí budú v najbližších týždňoch všemožne torpédovať presadenie brexitovej dohody v britskom zákonodarnom zbore a strpčovať život ministrom z Downing Street a ich šéfke.
Nech by totiž prišla premiérka s akýmkoľvek návrhom pred britských poslancov, ortodoxné euroskeptické kádre ako Boris Johnson alebo Jacob Rees-Mogg nikdy nepresvedčí.
Tým totiž nejde o žiadnu zmysluplnú dohodu s Európskou úniou a z brexitu si urobili výhodnú a lacnú politickú reklamu pred ďalšími voľbami. Čo iné môže mať väčší účinok na konzervatívneho britského voliča ako tvrdý, hoci aj na hlavu postavený postoj voči „zlému“ Bruselu?