Autorka je poslankyňa za Most-Híd a predsedníčka Zahraničného výboru NR SR
Tento mesiac sa v poľských Katoviciach uskutočnila významná klimatická konferencia, kde sa štáty sveta dohodli na spoločných pravidlách, ako merať svoje záväzky voči životnému prostrediu.

Konferencia spísala rulebook, teda istý zoznam pravidiel, podľa ktorého sa štáty budú vzájomne kontrolovať, či plnia to, na čom sa dohodli už na klimatickej konferencii v Paríži v roku 2015.
Podľa médií aj účastníkov bol summit úspešný, pri pohľade na súčasný svet a rast populizmu a protekcionizmu až taká optimistická nie som.
Politici bez obáv
Životné prostredie, jeho ochrana, ako aj klimatické zmeny sú témy, o ktorých sa v slovenskej politike stále málo hovorí. Ľudia aj politici akoby mali mnohokrát väčší strach z rôznych fiktívnych rizík ako z toho, čo našu planétu ohrozuje najväčšmi.
Najnovšie štúdie expertov sú viac ako varujúce. Podľa projektu Global Carbon Project dosiahne množstvo skleníkových plynov, ktoré na planéte vypúšťame do ovzdušia, v tomto roku maximum.
Nárast oproti minulému roku sa očakáva až na úrovni 2,7 percenta. Podľa Davida Reaya z Edinburskej univerzity je táto správa "brutálnejšia" ako čokoľvek predtým a svetoví lídri musia robiť čo treba.
Je paradoxné, ako mnohí populistickí lídri strašiaci svet migráciou odmietajú zároveň boj proti klimatickým zmenám. Pritom tieto dva faktory sú spolu s bezpečnosťou a stabilitou sveta veľmi úzko previazané.
Nepredvídateľné klimatické zmeny majú obrovský potenciál byť dôvodom mohutných migračných vĺn či ozbrojených konfliktov o prírodné zdroje, akými sú voda či úrodná pôda.