SME

Čaká nás rok obáv. Novinári versus Fico, Zeman a Trump

Pravda je základom spoločnosti slušnej pre všetkých.

Robert Fico. (Zdroj: ARCHÍV SME - GABRIEL KUCHTA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor pracuje v Českom rozhlase

Hľadanie pravdy je ako starostlivosť o vlastné zdravie – a úlohu lekárov tú plnia seriózny novinári. Tento rok ich vo svete pri práci zahynulo 81 vrátane Jána Kuciaka.

Znie to staromódne a naivne, ale najdôležitejšie občianske prianie do nového roka znie: aby sa k nám začala vracať pravda. Čaká nás rok dôležitých volieb, rok brexitu, ďalší rok s Donaldom Trumpom a už len toto je nevídaný koktail.

Čaká nás rok obáv o pokračovanie rajského obdobia mieru a blahobytu. A v tomto zamračenom roku nás jedine pravda môže zachrániť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže čo je dnes pravda a kde ju hľadať? Ako sa rýchlo a spoľahlivo vyznať v stovkách vyhlásení, ktoré chrlia nezodpovední politici, dezinformačné médiá, konšpirační šialenci a kremeľskí hybridní škodcovia demokracií a Európskej únie?

Na ktoré zdroje informácií je možné sa spoľahnúť? Alebo ešte skôr – je pravda naozaj ten zázračný liek na infarktový stav nášho sveta?

Lož je útok na bezpečie sveta

„Ak neveríme, že pravda existuje, potom sme stopercentne na najlepšej ceste k autoritárskemu režimu. Ak si myslíme, že žiadna pravda nie je, potom jediné, čomu budeme nakoniec veriť, je to, vďaka čomu sa budeme cítiť dobre. A vždy tu bude nejaký oligarcha s televíznou stanicou alebo internetovým kanálom, ktorý bude vedieť, ako vám dopriať dobrý pocit,“ povedal Českému rozhlasu Timothy Snyder, profesor histórie na Yalovej univerzite, veľký znalec krutých dejín strednej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A v poslednom čase tiež človek, ktorý rozmýšľa o nových hrozbách a kladie si otázku – čo môžem urobiť ja, čo môže urobiť každý občan?

Oligarchov, o ktorých Snyder hovorí, tu predsa máme – ako keby mal na mysli českého premiéra Andreja Babiša, bohatú slovenskú galériu, Viktora Orbána. A máme tu dejiny 20. storočia, kedy len v dvoch svetových vojnách zomrelo takmer 80 miliónov ľudí (v prvej asi 16 a v druhej viac ako 60).

Necelý rok pred vzplanutím tej druhej, ale už po podpise Mníchovskej dohody napísal Karel Čapek:

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5NWG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu