Autor pracuje v Českom rozhlase
Hľadanie pravdy je ako starostlivosť o vlastné zdravie – a úlohu lekárov tú plnia seriózny novinári. Tento rok ich vo svete pri práci zahynulo 81 vrátane Jána Kuciaka.
Znie to staromódne a naivne, ale najdôležitejšie občianske prianie do nového roka znie: aby sa k nám začala vracať pravda. Čaká nás rok dôležitých volieb, rok brexitu, ďalší rok s Donaldom Trumpom a už len toto je nevídaný koktail.
Čaká nás rok obáv o pokračovanie rajského obdobia mieru a blahobytu. A v tomto zamračenom roku nás jedine pravda môže zachrániť.
Lenže čo je dnes pravda a kde ju hľadať? Ako sa rýchlo a spoľahlivo vyznať v stovkách vyhlásení, ktoré chrlia nezodpovední politici, dezinformačné médiá, konšpirační šialenci a kremeľskí hybridní škodcovia demokracií a Európskej únie?
Na ktoré zdroje informácií je možné sa spoľahnúť? Alebo ešte skôr – je pravda naozaj ten zázračný liek na infarktový stav nášho sveta?
Lož je útok na bezpečie sveta
„Ak neveríme, že pravda existuje, potom sme stopercentne na najlepšej ceste k autoritárskemu režimu. Ak si myslíme, že žiadna pravda nie je, potom jediné, čomu budeme nakoniec veriť, je to, vďaka čomu sa budeme cítiť dobre. A vždy tu bude nejaký oligarcha s televíznou stanicou alebo internetovým kanálom, ktorý bude vedieť, ako vám dopriať dobrý pocit,“ povedal Českému rozhlasu Timothy Snyder, profesor histórie na Yalovej univerzite, veľký znalec krutých dejín strednej Európy.
A v poslednom čase tiež človek, ktorý rozmýšľa o nových hrozbách a kladie si otázku – čo môžem urobiť ja, čo môže urobiť každý občan?
Oligarchov, o ktorých Snyder hovorí, tu predsa máme – ako keby mal na mysli českého premiéra Andreja Babiša, bohatú slovenskú galériu, Viktora Orbána. A máme tu dejiny 20. storočia, kedy len v dvoch svetových vojnách zomrelo takmer 80 miliónov ľudí (v prvej asi 16 a v druhej viac ako 60).
Necelý rok pred vzplanutím tej druhej, ale už po podpise Mníchovskej dohody napísal Karel Čapek: