Ak nemáte -násťročné dieťa a narodili ste sa v roku začínajúcom sa číslicou 19, možno ste si to nevšimli, ale v uplynulom roku sa odohrala technologická revolúcia.
Jej najhlasnejším aktérom je počítačová hra Fortnite, ktorá sa za posledný rok zo zlyhaného produktu premenila na pravdepodobne najúspešnejší popkultúrny produkt 21. storočia.
Spôsob, akým úspech dosiahla, nám naznačuje veľa o tom, ako budú prebiehať technologické preteky a revolúcie.
Fortnite potrebovalo 16 mesiacov na to, aby získalo 200 miliónov aktívnych hráčov. Pre porovnanie Netflix sa za 16 rokov snahy dostal na 140 miliónov platiacich zákazníkov.
Za hranie Fortnite na rozdiel od Netflixu nemusíte platiť, no hra zarába na predaji drobných virtuálnych predmetov a dobrovoľného predplatného. A zarába viac ako dobre.

Podľa zdroja webu TechCrunch vykáže firma Epic Games, tvorca Fortnite, zisk tri miliardy dolárov. Toľko Slovensko vynaloží na armádu a všetky bezpečnostné zložky.
Epic Games nie je obchodovaný na burze, čiže nepoznáme historické tržby ani marže firmy. Môžeme však bezpečne predpokladať, že Fortnite sa na minuloročnom zisku podieľa významným podielom.
Čo nie je zlé, najmä na úplne okopírovanú hru, ktorá mala už pri vstupe na trh zabehnutého konkurenta.
Ako Fortnite takmer skolaboval
Fortnite, ktorý je dnes na trhu takzvanou Battle Royale hrou. Označenie opisuje žáner hier, v ktorom sa veľká skupina hráčov stretáva na jednej spoločnej mape v boji každý proti každému.
Hráči objavujú prostredie, zbierajú predmety, no hlavne sa snažia vyradiť konkurentov a prežiť ako posledný živý hráč na mape.
Žáner spája akciu, strategické rozhodovanie a chvíle intenzívnej akcie sa striedajú s pokojnejšími momentmi.
Fakt, že hry sa začínajú vo veľkej skupine, tiež uľahčuje novým hráčom vstup do hry. Môžu sa učiť bez toho, aby sa okamžite dostali pod tlak skúsených hráčov.
Battle Royale je ideálny žáner pre moderných hráčov. Fortnite ho však neobjavila ani nespopularizovala.