SME

Tik... Tak... Bum!

Myslenie pomalé a rýchle niekde medzi voľbami a rozvodom.

(ilustračné foto) (Zdroj: ADOBE STOCK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je režisérka

Brat... Bratislava... Bradlo... Eeeee Braček... Branisko... Brak... Bralo... Eeeee Bratislava... To už bolo... Nebolo... Bolo!... Kedy?... Pred chvíľou! Počúvaj a rozmýšľaj a rýchlo povedz slovo na BRA... Ale ja... Rýchlo!... Ale ja to nemôžem povedať rýchlo! Nemôžem zároveň počúvať aj rozmýšľať, keď je tu tá bombaaaa!... BUM!... Vidíte, a zase reve!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bomba v ruke, paralýza v hlave

Potrebujete kôpku kartičiek so slabikami, kocku a jednu bombu na baterky. Kartička určí slabiku, kocka to, či tá slabika má byť na začiatku slova, na jeho konci, alebo môže byť hocikde, a tikajúcu bombu držia hráči v ruke dovtedy, kým nepovedia vhodné slovo. Čím rýchlejšie vedia slovo vymyslieť, tým viac znižujú šancu, že im bomba vybuchne v ruke a ďalší život je v kýbli.

Bum! A zase jedno z detí leží s hlavou na stole a kričí, že to je nespravodlivé, lebo ďalšie slovo na slabiku BRA už neexistujeeeeeee!

Ježiško k nám s obľubou nosí stolové hry, pretože potom sa cez sviatky hráme a všeličo sa o sebe dozvieme. Takto som sa na chate pri pití narodeninových darčekov môjho muža a obhrýzaní vianočného pečiva dozvedela, že z trojice chlapcov, ktorí so mnou hrali slovnú hru, nemá stresovú paralýzu jeden nikdy, druhý ju má občas a tretí vždy. Takto pôsobí tikajúca hračkárska bomba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dvanásťročný šampión tejto súťaže v hysterickej pauze, keď sa deti liečia čokoládou, poučuje svojich protihráčov o tom, že si majú predstavovať, že tá bomba netiká, nikto ich nenaháňa a majú k dispozícii všetok čas sveta. Že sa majú sústrediť na obsah svojej hlavy a pátranie po vhodných slovách si užívať.

Počúvam ho v obdivnom úžase a keď deti neskôr pozorujem, ako sa v mokrých otepľovačkách váľajú v snehu, premýšľam o tom, že jeho koučovanie pri hre Tik...Tak... Bum! by mohlo byť univerzálnym návodom na život. V práve sa začínajúcom roku, aj tak celkovo.

Myslenie rýchle a pomalé

Keď nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Daniel Kahneman vydal v roku 2011 knihu Myslenie rýchle a pomalé, nielen že sa s ňou dostal na popredné priečky bestsellerov, ale svojím názorným a múdrym dielom naučil uvažovať a rozhodovať sa milióny ľudí na celom svete.

Na množstve príkladov a výsledkov štúdií vysvetlil, v čom všetkom a ako často sa zvykneme mýliť a k čomu naše omyly v premýšľaní vedú.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5P5U na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


43
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


63

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


10
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu