SME

Tik... Tak... Bum!

Myslenie pomalé a rýchle niekde medzi voľbami a rozvodom.

(ilustračné foto) (Zdroj: ADOBE STOCK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je režisérka

Brat... Bratislava... Bradlo... Eeeee Braček... Branisko... Brak... Bralo... Eeeee Bratislava... To už bolo... Nebolo... Bolo!... Kedy?... Pred chvíľou! Počúvaj a rozmýšľaj a rýchlo povedz slovo na BRA... Ale ja... Rýchlo!... Ale ja to nemôžem povedať rýchlo! Nemôžem zároveň počúvať aj rozmýšľať, keď je tu tá bombaaaa!... BUM!... Vidíte, a zase reve!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bomba v ruke, paralýza v hlave

Potrebujete kôpku kartičiek so slabikami, kocku a jednu bombu na baterky. Kartička určí slabiku, kocka to, či tá slabika má byť na začiatku slova, na jeho konci, alebo môže byť hocikde, a tikajúcu bombu držia hráči v ruke dovtedy, kým nepovedia vhodné slovo. Čím rýchlejšie vedia slovo vymyslieť, tým viac znižujú šancu, že im bomba vybuchne v ruke a ďalší život je v kýbli.

Bum! A zase jedno z detí leží s hlavou na stole a kričí, že to je nespravodlivé, lebo ďalšie slovo na slabiku BRA už neexistujeeeeeee!

Ježiško k nám s obľubou nosí stolové hry, pretože potom sa cez sviatky hráme a všeličo sa o sebe dozvieme. Takto som sa na chate pri pití narodeninových darčekov môjho muža a obhrýzaní vianočného pečiva dozvedela, že z trojice chlapcov, ktorí so mnou hrali slovnú hru, nemá stresovú paralýzu jeden nikdy, druhý ju má občas a tretí vždy. Takto pôsobí tikajúca hračkárska bomba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dvanásťročný šampión tejto súťaže v hysterickej pauze, keď sa deti liečia čokoládou, poučuje svojich protihráčov o tom, že si majú predstavovať, že tá bomba netiká, nikto ich nenaháňa a majú k dispozícii všetok čas sveta. Že sa majú sústrediť na obsah svojej hlavy a pátranie po vhodných slovách si užívať.

Počúvam ho v obdivnom úžase a keď deti neskôr pozorujem, ako sa v mokrých otepľovačkách váľajú v snehu, premýšľam o tom, že jeho koučovanie pri hre Tik...Tak... Bum! by mohlo byť univerzálnym návodom na život. V práve sa začínajúcom roku, aj tak celkovo.

Myslenie rýchle a pomalé

Keď nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Daniel Kahneman vydal v roku 2011 knihu Myslenie rýchle a pomalé, nielen že sa s ňou dostal na popredné priečky bestsellerov, ale svojím názorným a múdrym dielom naučil uvažovať a rozhodovať sa milióny ľudí na celom svete.

Na množstve príkladov a výsledkov štúdií vysvetlil, v čom všetkom a ako často sa zvykneme mýliť a k čomu naše omyly v premýšľaní vedú.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5P5U na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SkryťZatvoriť reklamu