Mahmoud Mohieldin je viceprezidentom World Bank Group pre rozvojovú agendu 2030. Sameh Wahba je globálnym riaditeľom pre urbánny a teritoriálny rozvoj vo Svetovej banke. Silpa Kazaová je odborníčkou Svetovej banky na urbánny rozvoj.
Svet sa topí vo vážnej, hoci zvyčajne nespomínanej kríze. Ľudstvo každoročne vyprodukuje približne dve miliardy ton domáceho odpadu a ešte oveľa viac priemyselného, zdraviu nebezpečného, elektronického, zdravotníckeho a stavebného odpadu, z ktorého veľká časť sa likviduje nesprávne.
A dôsledky, teda ničenie prírodného prostredia, poškodzovanie zdravia a spomaľovanie rozvoja, ako obyčajne, neprimerane postihujú chudobných.
Prinajmenšom tretina globálneho odpadu končí na povrchových skládkach alebo v spaľovniach. V nízkopríjmových krajinách, kde už dnes 20 percent mestských rozpočtov zhltne likvidácia odpadu, môže toto číslo stúpnuť až na 93 percent.
Oceán ako globálny kôš
Škody na ľudskom zdraví a životnom prostredí sú už dnes rozsiahle. Napríklad, svet každý rok vyprodukuje 242 miliónov ton plastov, z ktorých až 90 percent končí v oceánoch, kde poškodzujú oceánsky ekosystém a napokon končia v našich vlastných telách.
Podľa organizácie Ocean Conservancy sa stopy po plastoch vyskytujú v každom druhu morských korytnačiek a vo viac ako štvrtine testovaných vzoriek plodov mora na svetových trhoch.
A tento problém sa bude ďalej zhoršovať. Podľa čerstvej správy What a Waste 2.0 sa ročná produkcia odpadu do roku 2050 zvýši až o 70 percent – napriek tomu, že ľudská populácia narastie len o polovičnú hodnotu.
Polovica nárastu bude pochádzať zo subsaharskej Afriky, kde sa produkcia odpadov strojnásobí, a z južnej Ázie, kde sa zdvojnásobí.
Boj s eskalujúcou odpadovou krízou bude kľúčový pre dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja pod kuratelou OSN. Agenda pre udržateľný rozvoj krajiny zaväzuje dosiahnuť udržateľné vzorce produkcie a rozvoja (cieľ 12). Zároveň vyzýva na plošný prístup k čistej vode a kanalizácii (cieľ 6), na budovanie zdravých a udržateľných miest (cieľ 11).
Cieľ 14 – chrániť a udržateľne využívať oceány, moria a morské zdroje v prospech udržateľného rozvoja – očividne nemožno dosiahnuť bez radikálneho pokroku v boji proti znečisteniu morí a oceánov.

Konečne si všímame plasty
Našťastie, svet akoby konečne spozoroval a pochopil rozsah odpadovej krízy. Októbrová konferencia Náš oceán na indonézskom ostrove Bali sa zameriavala na stanovenie záväzkov a formulovanie spôsobov merania zachovania oceánskej udržateľnosti vrátane redukcie zamorenia svetového oceánu.
Zvláštna pozornosť sa venovala rozšíreniu zákazov a daniam, ktorými sa trestá využívanie istých plastov a plastových výrobkov.