Autorka je riaditeľkou Ústavu verejnej politiky FSEV UK
V minulosti o vašej profesii rozhodoval pôvod človeka – v Japonsku, Indii, ale aj vo feudálnej Európe platilo, že nomen omen, meno je osud.
Podľa vikingskej legendy meno dieťaťa určovala kasta, do ktorej sa narodilo. Najnižšou kastou boli sluhovia a otroci, ktorých deti sa vraj volali Vôl, Blázon či Škaredý. Druhou vrstvou boli slobodní roľníci, remeselníci a bežní vojaci. Volali sa Bojovník, Statočný alebo aj Kováč. Ich manželky boli Rýchla, Nevesta, Žena, Ornament. Najvyššia kasta boli králi a šľachtici - s menami ako Syn, Dieťa, Mladý, Dedič a najmladší sa volal Kráľ.
Človek si hodnoty ani spôsob života nevyberal. Boli do neho vtláčané od narodenia vrátane toho, akú manželku si vybral, kde býval, ako nakladal s voľným časom a podobne.
Svet vládnutia, svet obchodu
Americko-kanadská spisovateľka Jane Jacobsová hovorí o celom rade hodnôt a pravidiel, ktoré by mali byť typické pre tých, ktorí krajinu spravujú: zákaz obchodovania, disciplína, dodržiavanie tradícií, lojálnosť, úsilie a výdrž...
Vo viziI Platóna je na čele spoločnosti kráľ – filozof, ktorý by podľa neho mal byť múdry, nesebecký, má túžbu po poznaní, lásku k pravde, je príjemný. Naopak, tí, ktorí sa živia podnikaním a nie spravovaním spoločnosti, sa podľa Jane Jacobsovej riadia iným zoznamom hodnôt - dohoda namiesto sily, čestnosť, súťaživosť, flexibilita, uzatváranie dobrovoľných dohôd, efektívnosť...
Ide o dva svety a každý je iný. Jeden ani druhý nie sú lepší, komplikácie vznikajú ich miešaním.