Autorka je riaditeľkou Ligy za ľudské práva
O sociálnych sieťach zvykneme v súvislosti s migráciou hovoriť skôr ako o prostriedkoch, ktoré podporujú šírenie hoaxov a poloprávd. Pribúda však aj príbehov, keď práve sociálne siete pomohli ľuďom v utečeneckej situácii dostať sa do bezpečia.

Svet na twitteri sedem mesiacov sledoval sýrskeho utečenca Hassana al-Kontara uviaznutého na letisku v Malajzii, až kým mu kanadská vláda koncom novembra povolila prílet do Kanady.
Minulý týždeň sa saudskoarabská tínedžerka Rahaf al-Kunún na úteku pred rodinou a núteným sobášom zabarikádovala v hotelovej izbe na letisku v Thajsku, odkiaľ na twitteri publikovala zúfalé výzvy o pomoc. Takto prinútila Thajsko, aby jej umožnilo kontakt s UNHCR a následne bezpečný odlet do Kanady, ktorá jej poskytla azyl.
Napokon, aj Slovensko minulý týždeň zažilo, čo dokáže internet. Vďaka mobilizácii priaznivcov a podporovateľov sme sa dozvedeli o utečencovi na košickom letisku, ktorému bolo následne umožnené požiadať o azyl, čím sa predišlo jeho možnému návratu do krajiny, v ktorej sa obáva o život.