Autor je riaditeľ Americkej obchodnej komory v SR
Slovensko žije športom, hlavne úspechmi v zahraničí. Petra Vlhová aktuálne jazdí svetovú extra triedu.
Rovnako aj Peter Sagan, Matej Tóth či Anastasia Kuzminová. Pri takýchto individuálnych, žiaľ, v našich podmienkach stále nie bežných úspechoch si domáca „odborná“ verejnosť netrúfa podrobne radiť, ako „ísť na to“.
Inak je to pri národných kolektívnych športoch, akými sú hokej a futbal. Tam sme odborníkmi všetci.
Dnes však už vieme, že minulé úspechy sa viac nedostavia, ak nebudeme systematicky investovať do mládeže a trénerov. Moderne to nazývame rozvoj ľudských zdrojov.
Niekedy máme pocit, že napriek našej kvalite očakávaný výsledok neprišiel. Dôvodom môže byť pokrivené prostredie v podobe neprajných či neobjektívnych rozhodcov. Bez jasných pravidiel hry a ich nestranného uplatňovania sa hrať nielen dobre, ale aj zdarne nedá.
“Dnes však už vieme, že minulé úspechy sa viac nedostavia, ak nebudeme systematicky investovať do mládeže a trénerov.
„
Naše úspechy prídu iba vtedy, ak máme tímy, ktoré budú výborné, nie iba v útoku, v obrane či v strede poľa. Treba zabezpečiť top kvalitu naprieč všetkými pozíciami tak, aby sme dokázali kvalitne obstáť na celej ploche ihriska. V reči ekonóma hovoríme o rovnomernom regionálnom rozvoji.
V dnešných super súťaživých časoch však už ani to nepostačuje.
Top výsledky stoja na detailoch a neustálom inovovaní. Preto už nepovažujeme za nič mimoriadne, že obe národné reprezentácie, či v hokeji, ale už aj vo futbale, riadia špičkoví tréneri zo zahraničia.
Tí sa neboja inovovať, používať na svoje analýzy množstvo dát, nasadiť najnovšie nutričné výživové doplnky či tréningové metódy a stratégie.
V skratke, moderný špičkový šport, vrátane kolektívneho, bez neustálych investícií do rozvoja mládeže, férových pravidiel platných pre všetkých rovnako, vyrovnaných výkonoch na všetkých tímových miestach a sústavného inovovania nemá šancu na úspech.
Tomu rozumieme všetci. Odborníci, politici aj laická verejnosť. Je na škodu našej krajiny, že rovnako nevnímame aj potrebu rovnakých strategických predpokladov pre ekonomický úspech Slovenska.
Americká obchodná komora spolu so svojimi členmi tvoriacimi dvojciferné číslo HDP našej ekonomiky považuje oblasť rozvoja ľudského, inštitucionálneho, regionálneho a inovačného kapitálu za prioritu a v týchto oblastiach bude naďalej aktívne a konštruktívne prispievať k zlepšovaniu našej konkurencieschopnosti.
Autor: Ronald Blaško