Autor je právnik.
Okrem pravidelných volieb ústava dáva občanom mocný nástroj priamej demokracie – referendum. Prostredníctvom neho môžu občania rozhodovať o dôležitých otázkach verejného záujmu.
Ak je platné, Slováci môžu zaviazať parlament prijať zákon alebo zmeniť ústavu podľa ich (svoj)vôle.
Ústava z predmetu referenda vylučuje dva okruhy otázok. V prvom rade bráni fundamentálne ekonomické mechanizmy fungovania štátu vylúčením daní, odvodov a štátneho rozpočtu, a zároveň chráni jednak menšiny pred väčšinou, ako aj väčšinu pred samou sebou prostredníctvom vylúčenia základných práv a slobôd z okruhu možných otázok.
Ústavný súd hrá dôležitú úlohu "poslednej brzdy" v tom, že na návrh prezidenta rozhodne, či predmet referenda nie je ústavou vylúčený.
Referendum za rodinu
V priebehu roku 2014 Aliancia za rodinu vyzbierala v petícii takmer 400-tisíc podpisov potrebných na vyhlásenie referenda, ktoré sa do povedomia zapísalo ako Referendum za rodinu.

V petícii aliancia navrhovala štyri otázky smerujúce k potvrdeniu manželstva ako zväzku medzi ženou a mužom; (zabráneniu párom alebo skupinám rovnakého pohlavia adopcie detí; neposkytnutiu ochrany práv a povinností žiadnemu spolužitiu osôb okrem manželstva; a možnosti pre deti nezúčastniť sa na školskom vyučovaní v oblasti sexuológie či eutanázie v prípade nesúhlasu rodičov alebo detí).
Prezident Kiska následne požiadal Ústavný súd o preskúmanie súladu petičných otázok s ústavou z dôvodu ich možného súvisu so základnými právami a slobodami, ktorý by ich z referenda diskvalifikoval.
Ústavný súd odmietol otázku
Ústavný súd uviedol, že vylúči len tie otázky, ktorých schválenie by znížilo rozsah ochrany základných práv a slobôd. Súd tak schválil prvú a druhú otázku, pretože definícia manželstva ako zväzku muža a ženy a neumožnenie adopcie detí párom rovnakého pohlavia len potvrdzujú súčasný stav, a teda rozsah základných práv LGBTI menšín nezmenšujú.
Naopak, tretiu otázku súd nepripustil a skonštatoval, že neposkytnutie ochrany žiadnemu spolužitiu osôb okrem manželstva znižuje štandard ochrany ich rodinného života. Štvrtú otázku súd odobril, keďže neadresovala ústavou chránené základné právo dieťaťa na vzdelanie.
K nálezu pléna Ústavného súdu pripojili sudcovia Mészáros a Orosz svoje odlišné (doplňujúce) stanoviská, ktorými spochybnili metódu sformulovanú súdom spočívajúcu v skúmaní vplyvu otázok na rozsah základných práv.
Obaja sudcovia zvolili širší prístup, pričom posudzovali, či dané otázky súvisia s podstatou základných práv a slobôd, ktorá je z predmetu referenda vylúčená.
Týmto širším prístupom by sudcovia navrhovali vylúčiť aj otázku adopcie detí a sudca Mészáros by vylúčil aj prvú otázku o exkluzivite manželského zväzku pre ženu a muža, keďže obe otázky súvisia s podstatou základných práv a slobôd.
Referendum ukázalo, že súd nie je slonovinovou vežou
Z troch pripustených otázok nakoniec nič nebolo, pretože v poradí ôsme celoštátne referendum bolo neplatné z dôvodu nízkej účasti (21,41 %).
Ústavný súd však využil možnosť skorigovať jeho rozsah tak, aby chránil ľudskoprávne záujmy LGBTI menšiny proti hlasujúcej väčšine.
Odlišné a mimoriadne prínosné stanoviská dvoch sudcov podčiarkli dôležitosť každého jednotlivého sudcu, keďže obsah stanovísk môže hrať dôležitú úlohu pri ďalších rozhodnutiach súdu.
Referendum za rodinu preukázalo, že Ústavný súd nie je košickou slonovinovou vežou, ale že sa svojimi rozhodnutiami dokáže priblížiť a zasiahnuť do života manželov, druhov a partnerov, osirelých detí a takisto školského rozvrhu.
Pre demokraciu na Slovensku je preto životne dôležité udržať Ústavný súd "vo forme" a v nasledujúcich mesiacoch vybrať odborne a morálne zdatných sudcov, ktorí zabránia pokusom o zneužitie referenda na obmedzenie slobody občanov Slovenska.
Otázky navrhované Alianciou za rodinu
"Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?"
"Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?"
"Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?"
"Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?"
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Marián Porvažník