Autorka študovala žurnalistiku, žije v New Yorku
Hraničný múr na juhu USA, pre ktorý Trump zavrel značnú časť federálnej vlády, je momentálne menej populárny ako 45. prezident Spojených Štátov.
Trump sa v polovici decembra najprv dohodol s kongresovou delegáciou demokratov a republikánov na financovaní štátneho rozpočtu (vrátane peňazí na hraničný plot a iné výdavky na posilnenie národnej bezpečnosti), ale keď si večer na Fox News pozrel svoju obľúbenú reláciu, v ktorej ho pre kompromis prirovnali k Obamovi, dohodu odvolal a odvtedy trvá na schválení 5,7 miliardy dolárov na vybudovanie svojho múru.
Pre samoľúbe 72-ročné batoľa v Bielom dome nie je nič horšie, ako byť prirovnaný k predchádzajúcemu prezidentovi. "Budem pyšný na to, že som uzavrel federálnu vládu pre národnú bezpečnosť," povedal Trump v priamom prenose zo stretnutia s demokratickými reprezentantmi Senátu a snemovne.
Zatiaľ platia Američania
Pre Trumpa je múr symbolom, ktorý mu dobre slúžil počas jeho prezidentskej kampane. Je to síce nezmyselný a obrovský výdavok pre federálnu vládu, ale výborná metafora pre nenávisť k juhoamerickým imigrantom a imigrantom všeobecne.
"Postavme ten múr" bolo jedno z populárnych hesiel skandovaných na Trumpových pred- aj povolebných mítingoch. Pointou bolo: "A Mexiko to zaplatí!“
Mexiko, samozrejme, platiť nebude – ani priamo, ani nepriamo, napriek Trumpovým lživým tvrdeniam. Platiť za byt, jedlo a iné základné potreby však musí 800-tisíc federálnych zamestnancov, ktorí od 22. decembra buď pracujú bez výplaty, alebo nedobrovoľne nepracujú vôbec.