SME

Západ sa musí zbaviť ilúzie o zmene režimu v Sýrii

Povojnová Sýria sa od predvojnovej líšiť veľmi nebude.

Vojnou zničená Sýria. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor pôsobil ako španielsky minister zahraničných vecí, generálny tajomník NATO a Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Sýrsky prezident Bašár Asad sa v marci 2018 nechal nafilmovať, ako v aute prechádza cez sutinami zasypané ulice Východnej Ghúty na predmestí Damasku. Po siedmich rokoch od vypuknutia sýrskej občianskej vojne vtedy Asadove sily začali získavať prevahu nad povstalcami, ktorých tam obliehali pol dekády.

Zábery triumfálneho návratu viditeľne uvoľneného Asada bola zrejmá propaganda. Napriek tomu však výstižne zhŕňali roky tragického konfliktu: Sýria bola zničená, ale Asad bol stále pri moci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Suché čísla nedokážu plne vystihnúť rozsah tejto humanitárnej katastrofy, poskytnú nám však nevyhnutnú perspektívu. V roku 2011, keď sa začala občianska vojna, mala Sýria 21 miliónov obyvateľov. Po necelých ôsmich rokoch takmer pol milióna z nich zomrelo na následky vojenského násilia (najmä vinou Asadových síl), viac ako päť a pol milióna evidujeme ako utečencov v cudzine a viac ako šesť miliónov ľudí je na úteku vo vlastnej krajine.

Tieto čísla odrážajú neschopnosť „medzinárodného spoločenstva“, ktoré sa v Sýrii a všelikde inde ukázalo ako nehodné tohto označenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodný pat

Hlboké rozdelenie v Bezpečnostnej rade OSN jej bránia reagovať na sýrsku krízu. Do veľkej miery je to výsledkom vojenskej intervencie NATO v Líbyi, ktorá bola schválená Bezpečnostnou radou – Rusko a Čína sa zdržali – v úvodnej fáze sýrskeho konfliktu.

Intervencia v Líbyi prekročila svoj humanitárny mandát a sústredila sa na odstránenie tamojšieho lídra Muammara Kaddáfího, ktorý bol krátko po zajatí povstalcami brutálne zavraždený.

Rusko a Čína na tento exces zareagovali ešte väčšou podozrievavosťou pri diskusii o akomkoľvek návrhu na vojenskú intervenciu obhajovanú „povinnosťou chrániť“ – ak to vôbec bolo možné.

Odvtedy sa množia vetá rozhodnutí Bezpečnostnej rady. Rusko zablokovalo dvanásť rezolúcií týkajúcich sa Sýrie, a Čína, ktorá svoje právo veta doteraz použila len jedenásťkrát, ho v prípade Sýrie použila hneď šesťkrát.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5QSG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu