Autor je odborársky funkcionár
V posledných dňoch sa do debaty o dôchodkovom strope na Slovensku zapojil nielen šéf OECD, proti zavedeniu dôchodkového stropu sa postavili aj zástupcovia zamestnávateľov z Republikovej únie zamestnávateľov.

A tak z úst Josého Ángela Gurríu, ako aj z pera RÚZ sa dozvedáme, že strop na dôchodkový vek ohrozuje udržateľnosť verejných financií, pričom hlavne domáci odporcovia tejto zmeny sa oháňajú štúdiou z dielne Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).
Problémom tohto jednostranného ekonomického pohľadu je, že ide o statický model, ktorého metodika počíta so súčasným nastavením financovania dôchodkov.
Nikto z tých, kto navrhuje a žiada zaviesť dôchodkový strop, nehovorí, že nebudeme musieť zmeniť financovanie dôchodkov, práve naopak. Lenže, to sa zjavne nebude páčiť mnohým vrátane zamestnávateľov.
Zlá odpoveď na zlú otázku
Počas spoločnej tlačovky s Gurríom sa slovenský premiér vyjadril v tom zmysle, že „ako ekonóm rozumie, prečo by sme nemali zavádzať dôchodkový strop, ale politická realita je iná“. Nie, nie je to také jednoduché.
V prospech zavedenia dôchodkového stropu nehovorí len akási abstraktná politická realita. V prospech hovorí aj sociálna a zdravotná realita slovenského obyvateľstva, ale i akosi opomínané iné ekonomické pohľady.