Autor je výskumníkom Inštitútu ázijských štúdií
Už prvý mesiac nového roku bol v japonskej zahraničnej politike bohatý na udalosti. Od stagnácie v otázke sporu o Severné teritóriá s Ruskom, opätovné vyhlásenie o vôli stretnúť sa s Kim Čong-unom až po potvrdenie trendu zhoršujúcich sa vzťahov s Južnou Kóreou.
Po viac než 200 rokoch dôjde 30. apríla 2019 v Japonsku k abdikácii cisára. Akihito sa vzdá trónu najmä pre vysoký vek a obavu z neschopnosti ďalej vykonávať svoje cisárske povinnosti.
S nástupom jeho syna Naruhita sa začne od 1. mája nové obdobie. Súčasné obdobie Heisei, čo znamená všadeprítomný mier, prenieslo Japoncov koncom studenej vojny, americkou globálnou dominanciou, ekonomickým a mocenským rastom Číny, ale aj zvyšku východnej a juhovýchodnej Ázie.
Aj keď meno a s ním spojená symbolika novej éry japonských dejín ešte nie je známe, je jasné, že bude výrazne iná. Napätie v regióne rastie, no nie len tam. Premiér Šinzó Abe má vykročené stať sa najdlhšie slúžiacim premiérom v japonských dejinách, avšak jeho ambície sa tam nekončia.
Zjavne túži dosiahnuť aj výrazný zahraničnopolitický úspech. Ten mu však zatiaľ uniká.
Prelomiť škrupinu nedôvery
Istá možnosť sa mu núkala v čase, keď vrcholilo napätie v súvislosti s testmi rakiet a rozvojom severokórejského jadrového arzenálu. Po eskalácii situácie na Kórejskom polostrove zaujal Abe tvrdý postoj k Severnej Kórei a tlačil na dôsledné dodržiavanie sankcií.