Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vyvolala v krajine vlnu protestov, ktoré boli najväčšie od Nežnej revolúcie v roku 1989. Prezident Andrej Kiska ich podporil a vyzval na rozsiahlu rekonštrukciu vlády alebo predčasné parlamentné voľby, čo vtedajší premiér Robert Fico komentoval ako snahu o prevrat: „V prezidentskom paláci sa začína scenár, ktorého cieľom je zmeniť mocenské pomery v štáte.“
Teraz Fico mlčí, hoci skutočný prevrat prebehol 30. januára 2019 na Ústavnom súde, ktorého by chcel byť predsedom. Ústavní sudcovia sa povýšili nad priamo ľuďmi volených poslancov a v rozpore s ústavou si uzurpovali právo povedať namiesto nich, čo sú základné stavebné kamene právneho štátu. Urobili to v nesprávny čas a pri nesprávnej téme.
„Tento nález nepochybne predstavuje dosiaľ najzávažnejší zásah do systému ochrany ústavnosti, ktorého dôsledky možno pokojne označiť aj expresívnym slovným spojením ústavná revolúcia,“ kritizuje ústavný sudca Ladislav Orosz prevratné rozhodnutie súdu.

S rozhodnutím nesúhlasili aj ďalší traja sudcovia a všetci píšu, že sa ním menia ústavné pomery v krajine. Sudca Lajos Mészáros hovorí o „nukleárnej zbrani ústavného práva“.
Ukážme si to na príklade.
Ústavný zákon už nie je, čo býval
Keď v roku 2011 SaS nepodporila založenie Európskeho finančného stabilizačného nástroja, a tak padla vláda Ivety Radičovej, SDKÚ vyrokovala podporu eurovalu so Smerom výmenou za skrátenie volebného obdobia a predčasné parlamente voľby v marci 2012.