Autor je riaditeľ Centra pre teritoriálne medzinárodné štúdiá pri Filozofickej fakulte Univerzity Komenského
Súboj prezidentských kandidátov, ktorý sa blíži k vrcholu, má pre záujemcov o spoločenské dianie viacero zaujímavých otázok. Okrem tej najpodstatnejšej, teda kto voľby napokon vyhrá, verejnosť môže zaujímať, či sa napokon niekto z dvojice Čaputová – Mistrík vzdá v prospech toho druhého, koľko hlasov získa antisystém, alebo či dokáže Šefčovič presvedčiť voličov aj z iného tábora než zo strany Smer, ktorá ho nominovala.
Na Katedre politológie Filozofickej fakulty UK sa výskumu politických postojov a voličského správania venujeme dlhodobo. V snahe získať odpovede aj na položené otázky sme zorganizovali tzv. fokusovu diskusiu s ôsmimi voličmi opozičných strán (SaS, OĽaNO, KDH, Progresívne Slovensko a Spolu-OD) vo veku od 33 do 55 rokov.
Zároveň zdôrazňujeme, že zámerom výskumu ani tohto textu nie je hodnotiť jednotlivé výroky či postoje ľudí, ale zmapovať, ako prezidentských kandidátov vnímajú voliči vybraných opozičných strán.
Kto ho pozná?
Rovnako ako voličov Smeru aj voličov opozičných strán sme sa pýtali, ako hodnotia výber kandidátov na prezidenta a podľa čoho si budú vyberať. Z odpovedí celej skupiny bolo zrejmé, že ich preferencia nie je na sto percent vytvorená a nemenná a že hlavnými favoritmi sú kandidáti Robert Mistrík a Zuzana Čaputová.
Na tom nie je nič prekvapivé vzhľadom na priebeh kampane a dovtedy známe preferencie.
Ľudia sa zhodli na vlastnostiach, ktoré by prezident mal mať: mal by mať za sebou výsledky, aktívne sa zaujímať o problémy ľudí a najmä dodržať slovo, keď raz sľúbi, že niečo urobí. Alebo, ak sľúbi, že neurobí, pričom narážali najmä na kandidáta Bugára a jeho kampaň založenú na hesle o charaktere.
Starší voliči zdôraznili aj potrebu rodinného zázemia a podporu manželky (čo neskôr rozvinuli pri kritike súčasného prezidenta Kisku).
Avšak voliči v našej skupine sa zhodli aj na tom, že by radi v prezidentských voľbách volili osobnosť, no ani jeden/jedna zo spomínanej dvojice ňou nie je. "Napríklad pán Mistrík, akože v poriadku, že je to vedec, ale kto ho pozná? Nikto o ňom nevedel a zrazu tu je. Všetci kandidáti sú takíto,“ uviedol Patrik.