Autorka je vedúca sekcie ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Slovensko je úspešným príkladom ekonomického približovania k EÚ – z 52 percent priemeru EÚ v roku 1998 sme sa v roku 2016 dostali na vyše 76 percent. Tempo dobiehania bolo vysoké hlavne v období 2003 – 2008.
Od roku 2009 sa proces spomalil, Slovensko síce rastie, ale už nie tak výrazne. Súčasný model založený na nízkych mzdách a lákaní priamych zahraničných investícií sa zdá byť vyčerpaný. Nechceme pracovať za nižšie mzdy ako v Rumunsku či v Srbsku a platiť firmám stimuly, aby vytvárali montážne dielne.
“Kým Bratislava je vysoko nad priemerom EU, východ či juh krajiny ledva presiahol 50 percent.
„
Prechod na kvalitatívne vyšší model si bude vyžadovať reformy hlavne v troch oblastiach: 1. Zvýšiť kvalitu verejných inštitúcii; 2. Skvalitniť pripravenosť jednotlivca a spoločnosti na zmeny, teda vzdelávanie, digitalizácia, veda a výskum ale aj 3. Zlepšiť sociálnu súdržnosť.
Kde treba pridať
Nemecká firma nepríde na Slovensko s ponukou rovnakých platov ako v Nemecku (čo by si priali nielen odborári, ale aj zamestnanci a celá krajina), keď máme pomalšiu administratívu, horšie fungujúce súdy, problémové tendre, slabšie univerzity či nekvalitnejšie cesty.