Autorka je režisérka
Starší prešedivený profesor pred zrakmi užasnutého publika vylieza na stôl, strháva si z tela elegantnú košeľu a zostáva stáť v čiernom tielku pošitom flitrami. Potom si vyžiada ticho, odkiaľsi vytiahne starý vojenský bajonet, zdvihne hlavu k nebu a za zvuku bubnov si začne zasúvať bajonet do krku. Publikum šalie a moje srdce sa rozplýva.
Nebola som pri tom, o tomto kúsku, ktorý švédsky lekár Hans Rosling predvádza na konci svojich prednášok viem len z jeho knihy, ale ak by sa to dalo, dám obličku za možnosť byť pri tom osobne. Hans Rosling a jeho kniha Factfulness (v češtine vyšla pod názvom Faktomluva) je mojím objavom roka. Možno aj desaťročia.
Celoživotný boj s ľudskou hlúposťou
Rosling začal svoju kariéru lekára pomocou ľuďom v afrických krajinách, neskôr sa venoval vede, učil na univerzite, bol poradca Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF-u, jeho vystúpenia na TED-e sa stali fenoménom a nakoniec ho časopis Time zaradil medzi sto najvplyvnejších svetových osobností.
Prečo? Pretože Rosling zasvätil život boju s ľudskou hlúposťou a to tým, že zhromažďoval fakty, dával ich do súvislostí a sprostredkovával ich verejnosti.
Súčasťou jeho snaženia bolo aj testovanie názorov a vedomostí ľudí v mnohých krajinách, pri ktorom zbieral dôkazy, že svet je celkom iný, ako si myslíme, väčšinou je omnoho lepší, než sme presvedčení a problémom je to hlavne preto, že v dôsledku tej kolosálnej nevedomosti potom naše rozhodnutia vychádzajú z celkom mylných predpokladov.
V otázkach týkajúcich sa chudoby, zaočkovanosti, postavenia žien, množstva násilia alebo priemernej dĺžky života sa dokonca mýlime tak veľmi, že lepšie výsledky ako ľudia by mali aj šimpanzy, ktorí by odpovede vyberali náhodne.