Andreja Babiša vo štvrtok čaká vrchol jeho politickej kariéry. V Bielom dome ho prijme americký prezident Donald Trump, čo je udalosť z mnohých aspektov pozoruhodná.
Napríklad preto, že sa Trump v Oválnej pracovni prvýkrát oficiálne stretne so zahraničným politikom, ktorý je bohatší než on sám. Podľa časopisu Forbes kontroluje český premiér majetok v hodnote o 400 miliónov dolárov vyššej než jeho hostiteľ.
Teraz Američania niečo potrebujú
A potom je tu samozrejme ten príbeh, na ktorom sa časť Česka zabáva už dlhší čas. Český prezident Miloš Zeman pred dvoma rokmi oznámil, že ho Trump z vďaky za podporu v kampani v roku 2016 (neverili by ste, čo Zemanova podpora narobila s voličmi v Pensylvánii) pozval do Bieleho domu a že návšteva sa uskutoční v apríli 2017.
“Babiš prichádza do Washingtonu ako šéf exekutívy v krajine, ktorá síce Ameriku väčšinou príliš nezaujíma, ale v istej chvíli od nej ktorýkoľvek obyvateľ Bieleho domu očakáva spojeneckú podporu. A ponúka za to vlastnú lojalitu.
„
Asi nikoho neprekvapí, že Zeman odvtedy Washington ani raz nenavštívil.
Ako nedávno prezradil americký veľvyslanec v Prahe Stephen King, dôvod je jednoduchý. Zeman si vyslúžil povesť proruského politika, s ktorým sa Trump, sám podozrivý z predvolebnej kolaborácie s Kremľom, stretnúť nemôže.
Lenže Američania zároveň práve teraz od Čechov niečo potrebujú — podporu pri ich obchodno-spravodajskej vojne s čínskou firmou Huawei a takisto pri tendri na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany, čo je bez debát jedna z najdôležitejších tém českej politiky v poslednej dekáde.
A preto ide do Washingtonu práve Babiš, ktorý sa — odhliadnuc od všetkého kritického, čo o ňom možno povedať — navonok hlási k zahraničnopolitickému konsenzu posledných tridsiatich rokov: Česko patrí na Západ a tuší, kde má spojenca.
Kto podporoval útoky, dostal sa do Bieleho domu
Je to aj najjednoduchší recept, ako sa český politik môže prebojovať až do Oválnej pracovne - ak, samozrejme, opomenieme Václava Havla a neopakovateľné 90. roky.
Z úplne rovnakých, výhradne utilitárnych dôvodov, už Biely dom navštívilo niekoľko Babišových predchodcov v úlohe premiéra vrátane tých, ktorými Babiš tak ostentatívne opovrhuje.
Trebárs niekdajší premiér za ČSSD Vladimír Špidla sa s Georgeom W. Bushom v Bielom dome stretol v lete 2003 vďaka opatrnej českej podpore útoku na Irak.
Špidlovmu predchodcovi, jeho osobnému nepriateľovi a súčasnému prezidentovi Milošovi Zemanovi vyniesla jeho podpora útokov na Juhosláviu a Afghanistan hneď dve prijatia u Billa Clintona (1999) aj Georgea W. Busha (2001).
Mirek Topolánek cestoval za Georgeom W. Bushom v roku 2008 pre nikdy nepostavený americký radar v Brdoch a Petr Nečas si ako zatiaľ posledný český predseda vlády pred ôsmimi rokmi potriasol rukou s Barackom Obamom. Dôvodom bol predovšetkým vtedajší tender na rozšírenie Temelína.
Babiš prichádza do Washingtonu ako šéf exekutívy v krajine, ktorá síce Ameriku väčšinou príliš nezaujíma, ale v istej chvíli od nej ktorýkoľvek obyvateľ Bieleho domu očakáva spojeneckú podporu. A ponúka za to vlastnú lojalitu. A to je celý príbeh.