Autor je veľvyslanec USA na Slovensku
Koncom marca bude Slovensko oslavovať 15. výročie vstupu do NATO. Nie je náhoda, že počas tohto obdobia ste dosiahli úspech ako stabilná demokracia s dynamickou ekonomikou. NATO je totiž zárukou mieru a stability pre všetky krajiny aj Slovensko.

Heslo NATO „všetci za jedného a jeden za všetkých“ znamená nielen mier, ale aj pokoj pre jeho občanov. Ekonomický úspech dosiahlo Slovensko aj vďaka členstvu v NATO, ktoré zaručuje investorom na Slovensku stabilitu.
NATO garantuje suverenitu jednotlivých štátov, teda aj Slovenska a poskytuje krajine väčšiu bezpečnosť, než akú by si sama mohla zaručiť.
Načo NATO
Naše spoločné členstvo v Severoatlantickej aliancii umožnilo Slovensku a Spojeným štátom prehĺbiť a rozšíriť vzťahy aj v oblasti obrany. Keďže obe naše krajiny si tento mesiac pripomínajú 15. výročie členstva Slovenska v aliancii a 4. apríla 70. výročie vzniku NATO, je veľa dôvodov na oslavy.
“Bezpečnosť členov aliancie závisí od toho, ako členské štáty udržiavajú svoje profesionálne obranné schopnosti.
„
Naše vzťahy v oblasti obrany sú najsilnejšie v histórii spoločných vzťahov – od skupinových tréningových programov a výmen cez 25-ročné partnerstvo medzi Národnou gardou štátu Indiana a slovenskými Ozbrojenými silami až po historický nákup vojenského vybavenia prostredníctvom plne transparentného programu U. S. Foreign Military Sales.
Takéto väzby umožňujú aj rýchlejšiu reakciu na prírodné katastrofy, zlepšenie schopností predchádzať a zabrániť teroristickým útokom, koordinovať pomoc ľuďom, ktorí to najviac potrebujú, a prípravu na prípad krízy spôsobenej nepriateľskou zahraničnou mocnosťou.
Prečo idú peniaze na Sliač
Ako spojenci v NATO sú Slovensko a Spojené štáty pripravené zlepšiť naše už teraz prosperujúce vzťahy. V súčasnosti rokujeme o Dohode o spolupráci v oblasti obrany (Defense Cooperation Agreement), ktorej prijatie zabezpečí právny a praktický mechanizmus na zvýšenie spolupráce vo všetkých aspektoch našich vzťahov v oblasti obrany.
Rovnako poskytne Spojeným štátom právny rámec na zvýšenie finančných príspevkov do výšky približne 105 miliónov dolárov na financovanie Európskej iniciatívy odstrašenia (European Deterrence Initiative), určenej na zlepšenie infraštruktúry leteckých základní v Malackách a na Sliači.
Väčšinu prác by mohli zabezpečovať slovenskí dodávatelia, čím by sa na Slovensku vytvorili nové pracovné miesta.
Spojené štáty majú podobné dohody o obrannej spolupráci so spojencami NATO. Aj keď je predčasné špekulovať o konečnej podobe dohody medzi Slovenskom a Spojenými štátmi, prípadne iných dohôd, ktoré by mohli nasledovať po jej úspešnej implementácii, s dôverou môžem povedať dve veci: všetky dohody budú skutočne bilaterálne a všetky vylepšené zariadenia zostanú zvrchovaným vlastníctvom slovenskej vlády.
Uzavretá dohoda posilní suverenitu a bezpečnosť Slovenska, ktoré si zlepší svoju obranyschopnosť a prispeje k obrane Aliancie NATO.
Bezpečnosť nie je len na papieri
Bezpečnosť a stabilita Európy a celého transatlantického regiónu závisí od zdravých a všestranných vzťahov medzi spojencami v oblasti obrany. Z histórie je jasné, že NATO udržalo mier v Európe už 70 rokov. NATO však nemôže existovať iba ako dokument na papieri.
Dôveryhodnosť a schopnosť zabezpečiť kolektívnu bezpečnosť členov aliancie závisí od toho, ako členské štáty udržiavajú svoje profesionálne obranné schopnosti. Aby členské štáty boli pripravené na krízu, musia pravidelne koordinovať svoje aktivity a spolupracovať medzi sebou.
Toto je hlavný cieľ bilaterálnych aj multilaterálnych vzťahov v oblasti obrany medzi Spojenými štátmi, Slovenskom a ďalšími spojencami.
Vieme, že spolu sme silnejší, a preto aj naďalej poskytujeme podporu, využívame historickú prosperitu, mier, suverenitu a bezpečnosť, ktoré transatlantická aliancia vytvára.
Autor: Adam Sterling