Autor je riaditeľom Európskej rady pre zahraničné vzťahy
Voľby do EÚ sa prezentujú ako bojisko o srdce Európy. Viktor Orbán, Matteo Salvini a Steve Bannon sú presvedčení, že voľby budú predstavovať referendum o migrácii. Domnievajú sa, že migračná kríza z roku 2015 obrátila európsku politiku hore nohami – že sa tradičné politické strany stiahli v obrane a že sa tak dostávame k podstate neistoty v Európe, ktorá sa týka identity.

Túto problematiku chcú využiť na mobilizáciu koalície presadzujúcej samostatnosť s cieľom demontovať EÚ zvnútra.
Nie sme v roku 2015
Nebudú mať úspech. Z výsledkov prieskumu verejnej mienky Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR) vyplýva, že politické otázky sa v roku 2019 radikálne odlišujú od otázok v roku 2015. Kampaň na podporu pevnosti Európa tentoraz nebude úspešná z troch dôvodov.
Z nášho prieskumu v prvom rade vyplýva, že Maďarsko je jedinou krajinou, kde sa migrácia stále považuje za najväčšiu hrozbu pre Úniu, čomu niet divu vzhľadom na nekonečný príval propagandy, ktorú maďarský premiér Viktor Orbán rozširuje vo svojich štátom riadených médiách.
V každej jednej zo štrnástich krajín, kde prebiehal prieskum, sme zistili najmenej päť iných tém, ktoré sú pre populáciu rovnako, ak nie viac dôležité. Voliči sa v európskych voľbách rozhodnú na základe šiestich odlišných tém – a spor o migrácii dokonca ani nie je najdôležitejšou z nich.
Čoho sa boja Európania
Z nášho prieskumu vyplýva, že najrozšírenejšia vnímaná hrozba naprieč Európou je islamský radikalizmus – čo ako najväčšiu hrozbu pre Európu vníma veľký počet ľudí vo Francúzsku, v Nemecku, Holandsku až Poľsku a na Slovensku.
Ďalšou veľmi dôležitou otázkou je strach, že sa do EÚ vracia nacionalizmus, čo sa v Rakúsku, Dánsku, Nemecku, Grécku, Holandsku, Poľsku a Španielsku považuje za dôležitejšie – alebo prinajmenšom rovnako dôležité – ako migrácia.
Dosah ekonomickej krízy zostáva veľkou otázkou v Taliansku, Rumunsku, Grécku a na Slovensku.