SME

Patriot je proti daňovej suverenite Slovenska

Lákanie podnikateľov na nízke dane a lacnú pracovnú silu sa už vyčerpalo.

Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je ekonóm, v rokoch 2012 – 2016 pôsobil v Inštitúte finančnej politiky. Momentálne externe pracuje v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky.

Ak cenou za užšiu integráciu Európskej únie bude obmedzenie daňovej a fiškálnej suverenity, je v záujme Slovenska pristúpiť na takúto dohodu? Pýtal sa pred takmer desiatimi rokmi Martin Filko.

Filkova odpoveď bola kladná. Strata fiškálnej suverenity by podľa neho priniesla určité náklady, avšak tie by boli prevážené prínosmi, ktoré by pre stále chudobnú krajinu prinieslo bližšie spojenie s najrozvinutejšími ekonomikami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po desiatich rokoch môžeme povedať, že Martin Filko sa mýlil. Ale len spolovice. Nemýlil sa v odhade prínosov, ale nákladov.

Jedným z hlavných pilierov našej hospodárskej stratégie v minulej dekáde bola daňová politika. Globálna ekonomika sa odvtedy výrazne zmenila, a preto sa musí upraviť aj naša hospodárska stratégia.

Dnes je v našom záujme čo najvyššia koordinácia fiškálnej a daňovej politiky (a) súčasne položenie základov spoločnej sociálnej politiky v Európskej únii.

Chorý muž Európy sa hnevá

Po prijatí desiatich nových štátov do Únie v roku 2004 nastali v Európe dva mohutné pohyby.

Milióny ľudí sa vybrali na Západ za lepším životom a miliardy eur v podobe investícií smerovali na Východ za vyšším výnosom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku zúrila vysoká nezamestnanosť a krajiny Visegrádskej štvorky medzi sebou viedli vojnu o zahraničných investorov. Štáty sa predbiehali v tom, kto ponúkne investorom lepšie podmienky na podnikanie. Jednou zo zbraní v tomto boji bola daňová sadzba na zisky firiem.

Nové členské štáty agresívne znižovali dane pre podniky s cieľom prilákať čo najväčší objem výroby. Tento výsledok je viditeľný doteraz. Dane zo ziskov firiem sú v našom regióne výrazne nižšie než na Západe.

Dnešný hegemón - Nemecko mal v tom čase prezývku „chorý muž Európy“. Nemecko sa borilo so stagnáciou, s nekonkurencieschopnosťou a vysokými nákladmi súvisiacimi so zjednotením Nemecka. Časť výroby sa presúvala do nových členských štátov a zanikali pracovné miesta.

Prečítajte si tiež: Ako skrotiť nadnárodné korporácie Čítajte 

Nemeckí politici vrátane vtedajšieho kancelára Schrödera hundrali na „daňový dumping“ nových členských štátov.

V ich očiach boli sme boli podvodníci, ktorí výpadky príjmov vo svojich rozpočtoch, pre nízke dane firiem, sanujú prostredníctvom pomoci v podobe eurofondov. Najväčším prispievateľom do rozpočtu EÚ bolo vtedy rovnako aj dnes Nemecko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jediným východiskom zo zaostalosti Slovenska bolo vtedy prilákať čo najviac zahraničných investícií s cieľom znížiť obrovskú nezamestnanosť, a to aj za cenu nižších daní a priamych dotácií investorov. Z tohto dôvodu sme správne odmietali iniciatívy smerujúce k daňovej harmonizácii.

Príchod investorov eliminoval problém nezamestnanosti a zmodernizoval našu ekonomiku. Slovensko je dnes pevne zapojené do globálneho výrobného reťazca. Nachádzame sa v jeho lepšej polovici. Z globálneho pohľadu produkujeme výrobky s vyššou pridanou hodnotou, vďaka čomu je aj naša kúpna sila vyššia.

Preložené do ľudskej reči: je lepšie vyrábať autá a vymieňať ich za jedlo, uhlie a textil než naopak. Zatiaľ sa nám to darí.

Detroit, Benátky a Kajmanie ostrovy

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5VQ9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


SkryťZatvoriť reklamu