SME

Rozpustiť či nerozpustiť kotlebovcov? Základné scenáre sú dva

Hrádza proti extrémizmu bola viac PR.

Marian Kotleba (Zdroj: TASR/AP)

Autor je politológ zameriavajúci sa na výskum krajnej pravice

Úvodné pojednávanie o zákaze činnosti pre Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko spustilo začiatkom tohto mesiaca opätovnú lavínu reakcií a komentárov o tom prečo a či vôbec treba túto stranu rušiť.

Argumentačná línia sa však viedla v rovine domnienok a želaní ich jednotlivých autorov, a to spravidla bez dôvernejšieho oboznámenia sa s ideológiou strany samotnej. Čo je aj prípad dôvodenia príslušného prokurátora Generálnej prokuratúry.

Vzhľadom na blížiaci sa termín ďalšieho pojednávania je preto najvyšší čas bližšie si rozobrať niektoré z ústredných argumentov obhajoby ĽSNS. Pomôcť pri tom môže politologická analýza jej ideológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pretože pravá podstata politickej strany je najlepšie zosobnená v jej ideológii, teda v súbore na seba nadväzujúcich presvedčení o ideálnom usporiadaní spoločnosti a mieste človeka v nej. Aká je skutočná ideológia ĽSNS a ide v jej prípade o extrémistickú stranu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rodení kriminálnici

Ideologické jadro ĽSNS demonštrujú v skratke dve ústredné heslá strany: „Spravíme poriadok so zlodejmi v kravatách aj s parazitmi v osadách“ a „Odvahou proti systému“.

Prvý slogan zosobňuje tri črty tohto ideologického jadra strany. Ako ústredný tu vystupuje nativizmus, čo je výraz pre xenofóbny nacionalizmus, ktorý môže v sebe zahŕňať aj rasistické argumenty. V prípade ĽSNS ide v tomto smere o kritiku Rómov, ktorých strana označuje ako „parazitov v osadách“.

ĽSNS sa síce snaží brániť proti obvineniam z rasizmu a xenofóbie, keď zdôrazňuje, že hovorí „nielen o cigánskych asociáloch“, prípadne ako argumentovala na úvodnom pojednávaní, že nehádže všetkých Rómov do jedného vreca a problémom sú pre ňu len tí, ktorí páchajú kriminalitu. Je to však naozaj tak?

V skutočnosti sú Rómovia v rámci ideológie ĽSNS vykresľovaní výhradne v negatívnom svetle, ktoré navyše pri termínoch ako „cigánsky extrémizmus“, „cigánsky teror“ či „cigánski asociáli“ evokuje kauzalitu medzi etnicitou a „extrémistickým“ a „asociálnym“ správaním. To podľa ĽSNS vychádza z rómskej kultúry a spôsobu života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Strana Rómov prezentuje predovšetkým ako demografické, sociálne a najmä bezpečnostné riziko predstavujúce hrozbu pre „slušných ľudí“. Rómovia sú tak v rétorike strany zobrazovaní výhradne ako neprispôsobiví príživníci nespravodlivo zneužívajúci sociálny systém a zároveň ako kriminálnici páchajúci majetkovú a násilnú trestnú činnosť, za ktorú však nebývajú zväčša spravodlivo a v patričnej miere potrestaní.

Okrem toho ĽSNS kritizuje stav pôrodnosti na Slovensku. Ten sa podľa strany vyznačuje malým počtom rodiacich sa detí, v rámci ktorého sa však zvyšuje percento narodených „asociálov“, čo má za následok okrem iného stav, keď „mestá a dediny, najmä na strednom a východnom Slovensku, postupne vymierajú a zostávajú v nich len neprispôsobiví asociálni extrémisti“.

To v danom kontexte, mimochodom, naznačuje, že Rómovia sa vo vnímaní ĽSNS stávajú asociálmi momentom ich narodenia a nejde teda len o tých, ktorí páchajú kriminalitu.

Jediná alternatíva

Ďalšími zo spomínaných troch ideologických čŕt sú populizmus, ktorý prezentuje „elity“ vo vzťahu k „slušným ľudom“ ako „zlodejov v kravatách“ a autoritárstvo vyznačujúce sa agendou práva a poriadku hlásajúce potrebu urobiť poriadok tak s „parazitmi v osadách“. ako aj „zlodejmi v kravatách“.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5W47 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu