Autorka je koordinátorka kampaní Amnesty International Slovensko
V posledných rokoch dochádza k vyostrovaniu útokov na médiá a mimovládne organizácie zo strany vlád po celom svete. Pokračuje klesajúci trend v počte štátov, ktoré sú považované za bezpečné pre výkon novinárskej práce.
Napriek vlnám pobúrenia, ktoré v medzinárodnej verejnosti vyvolalo obmedzovanie slobody tlače spojené so zastrašovaním a zatýkaním novinárov a novinárok, aktivistov a aktivistiek kritických k režimom v Turecku, Egypte, Saudskej Arábii či Číne, represívne praktiky v týchto a ďalších štátoch pokračujú.
Kritika režimu sa v minulom roku stala osudnou saudskoarabskému novinárovi Džamálovi Chášukdžímu.
V Turecku, Egypte, Číne, Bahrajne, Mjanmarsku a ďalších štátoch sú proti kritickým novinárom a novinárkam vedené súdne procesy za vykonštruované obvinenia alebo za „protištátnu činnosť“.
“Bolo ťažké predstaviť si, že by na Slovensku mohol byť novinár zavraždený za svoju prácu.
„
V roku 2018 bolo zabitých 94 ľudí pracujúcich v médiách po celom svete.
Atentát ukončil život Daphne Galiziovej, novinárky a protikorupčnej aktivistky z Malty, štyroch novinárov v Mexiku aj dvoch v Brazílii.
Palestínskeho reportéra Jásira Murtažu zastrelili pri práci izraelskí vojaci, napriek tomu, že mal nepriestrelnú vestu s viditeľným označením PRESS.
Problém obmedzovania slobody tlače je stále aktuálnejší aj v našom regióne. Vyjadrenia politikov a političiek v Poľsku, Česku a na Slovensku na adresu médií nemajú ďaleko k obvineniam z protištátnej činnosti.
V Maďarsku sa už prakticky všetky spravodajské médiá ocitli pod de facto centralizovanou kontrolou vládnej strany.
Ešte nedávno bolo ťažké predstaviť si, že by sa Slovensko mohlo zaradiť medzi štáty, kde bol novinár so snúbenicou zavraždený za svoju prácu.
Pred niekoľkými týždňami sme si pripomenuli pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a hoci vyšetrovanie ich vraždy postupuje, verbálne útoky na slovenských novinárov a novinárky pokračujú.

Sloboda prejavu je jedným z najdôležitejších práv pre existenciu v otvorenej a férovej spoločnosti.
Je právom každého človeka vyhľadávať, prijímať a hľadať informácie a idey bez strachu z napadnutia alebo vyhrážania. Bez strachu o život. Vzdelávať sa tak a rozvíjať seba a svoje okolie.
Je dôležité postaviť sa za novinárov a novinárky, vyjadriť im podporu a trvať na vyšetrení vraždy Jána Kuciaka. Som vďačná za odvážnu prácu novinárov a novinárok na Slovensku v Deň slobody tlače rovnako ako v ktoromkoľvek inom dni.
Autor: Natália Šmídová