Ak rozmýšľate o technologických firmách, často rozmýšľate vo vzorcoch a škatuľkách. Amazon je webový obchod, Microsoft vyrába Windows, google je vyhľadávač. Apple bol roky firmou, ktorá robila revolúcie.
Za Steva Jobsa Apple fungoval tak, že zobral niekoľko technológií, ktoré akurát prichádzali na trh a spravil z nich revolučný produkt. Trhu potom trvalo niekoľko rokov, kým pochopil, čo a ako v Appli vlastne postavili.
Kým konkurencia dobiehala vlak iPodov, v Appli stavali iPhony a potom iPady. Tento vzorec fungoval výborne viac ako desať rokov.
Približne pred štyrmi rokmi začali byť ľudia, ktorí sa pozerali na ekonomiku Applu, trochu nervózni.
Bol už čas na novú revolúciu, ale žiadna neprichádzala. Konkurencia po rokoch dobehla kvalitu iPhonov a začala tlačiť na trhové podiely a marže Applu.
Za normálnych okolností malo prísť revolučné nové zariadenie, ktoré opäť preskočí konkurenciu a vytvorí pre Apple nový zdroj tržieb.
Namiesto toho prichádzali inteligentné hodinky, ktoré si kúpili fanúšikovia Applu, ale ostatných ľudí príliš nenadchli.

Ako sme nepochopili trh
A tak sa začalo veštenie skazy. Analytici a novinári vrátane autora tohoto textu začali písať, že Apple je bez revolučného produktu stratený. Nikto neveštil firme krach, no veľa ľudí si myslelo, že marže firmy musia pod tlakom skolabovať a investorom padne nebo na hlavu.
Predpovedali sme krízu, a nemali sme pravdu. Nepochopili sme, že nová revolúcia Applu nebude produkt, ale zmena toho, ako Apple rozmýšľa o biznise.
V Appli pochopili, že každý predaný iPhone je v skutočnosti samostatná miniatúrna výkladná skrinka, ktorú zákazníkovi vtlačili do dlane a pozerá sa do nej desiatky hodín týždenne. Začali ju plniť digitálnymi službami.