Autorka je sociologička, pôsobí v Inštitúte pre verejné otázky
Voľby do Európskeho parlamentu – štvrté, ktoré sa týkajú aj Slovenska – sú pred dverami. Tí, ktorí dianie okolo nich sledujú, či už profesionálne, alebo ako zainteresovaní laici, môžu mať pocit, že táto téma vyskakuje už aj z chladničky.
Veľká časť bežných voličov však k týmto voľbám naďalej prechováva vlažný postoj. Vyplýva to najnovšie aj z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky v rámci projektu podporného Nadáciou Hannsa Seidela v apríli 2019.
Podľa jeho výsledkov len pätina respondentov uviedla, že sa na eurovoľbách určite zúčastní, ďalších 20 percent sa zúčastní pravdepodobne.
Na základe deklarovanej ne/účasti je stále ešte ťažké odhadovať reálnu účasť na hlasovaní 25. mája. Ide však nielen o to, či sa Slovensko aj po štvrtý raz stane rekordérom volebnej neúčasti, ale aj o to, ktoré strany podporia tí, ktorí voliť prídu.
Eurooptimisti blicujú
Výskum opakovane potvrdil pozitívny postoj väčšiny obyvateľstva k členstvu Slovenska v EÚ. „Prečo sa však pozitívne postoje spájajú s nízkou účasťou?“ znie častá otázka.
Nuž, možno práve tá spokojnosť vyvoláva pasívny postoj, nespokojnosť by možno bola mobilizujúcejšia.