Autor je štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Napriek zdanlivému „pokoju zbraní“ sága odchodu Spojeného kráľovstva z Únie si žije svojím životom. A vláda tento vývoj veľmi pozorne sleduje.
Pravda, diskusia sa preniesla do kuloárov Westminsterského paláca, kde prebiehajú intenzívne politické debaty.

Slovensko spolu s ostatnými partnermi z EÚ 27, sa zároveň naďalej pripravuje na akýkoľvek scenár.
Nie chaoticky, ale systémovo a transparentne. Aj v častej komunikácii s Národnou radou, občanmi aj podnikateľským sektorom.
Naďalej je pre nás všetkých najprijateľnejší ten, keď Spojené kráľovstvo odíde s dohodou. V našej príprave máme na zreteli tri kľúčové priority. Prvou je ochrana občanov a podnikateľov, druhou zachovanie jednoty EÚ a treťou vytvorenie čo najlepších podmienok na vyrokovanie čo najužších, strategických vzťahov s UK.
Vplyv aj na eurovoľby
Termín brexitu bol už dvakrát posunutý, najskôr z pôvodne plánovaného 29. marca na 12. apríla 2019, následne opätovne na 31. októbra 2019.
Na jednej strane je pozitívne, že došlo k posunu, keďže bolo v záujme oboch strán odvrátiť neželaný scenár tvrdého brexitu a jeho negatívne dôsledky. Zároveň nás tento vývoj postavil pred ďalší rad nových otázok.
V prvom rade išlo o účasť Spojeného kráľovstva na voľbách do Európskeho parlamentu. Stále nevieme, či do europarlamentných lavíc zasadne aj 73 britských poslancov, alebo sa ich mandáty rozdelia medzi zvyšných 14 členských štátov vrátane Slovenska.