Autor je politológ a publicista
Aké procesy v tábore antisystémovej zmeny a v tábore vládnych strán bude znamenať očakávaná strana Štefana Harabina?
Harabin čerpá hlasy prierezovo, najviac od Smeru. Takže sa nedá očakávať podobný masaker, ako spraví v demokratickom tábore Kiska.

Čo odčerpá kotlebovcom, kollárovcom či SNS, nebude stačiť na ich vypadnutie z parlamentu, iba na pokles medzi piatimi až desiatimi percentami. Sme rodinu môže ešte ohroziť nástup Kisku, na stiahnutie pod päť percent to však zatiaľ nevyzerá.
Nevieme, nakoľko je absolútna politická neschopnosť SNS a rozkrádanie pre jej voličov ešte akceptovateľné. Stávkou na proruskú a protiamerickú rétoriku sa však SNS môže udržať v parlamente.
Smer bude klesať, otázkou je, ako rýchlo. Komunikačná dualita Pellegrini - Fico sa dlhodobo nedá udržať. Čím viac bude Fico prezentovať krajne pravicovú rétoriku, tým viac bude Smer klesať a sýtiť krajne pravicové strany.
Fico si to už vyskúšal dvakrát: počas utečeneckej krízy a po marcových udalostiach minulého roku, ale racionalita už v jeho konaní nehrá úlohu. Ak bude komunikačným lídrom Fico, Smer pôjde pod 15 percent, ak Pellegrini, môže sa zachrániť nad touto hladinou.
Kto sa ujme kresťanov
Tieto trendy významne zmenia slovenskú politickú scénu.
Po prvé, bude dokončená tranformácia kresťanských strán. Kresťanská scéna tak dlho presviedčala kresťanov, že dôležitejšie ako to, či politik kradne, klame, smilní, šíri nenávisť, spolupracuje s mafiou je boj proti liberalizmu, fiktívnej „gender ideológii“ a LGBT, až sa jej to podarilo.
Mnohí kresťanskí mienkotvorcovia a cirkevné autority si už pred prezidentskými voľbami vybrali Harabina, Kotlebu a kandidáta Smeru. Namiesto Mikloška.