SME

Neonacista na kandidátke alebo aký je rozdiel medzi fašistom a kačkou

Prejdú fašisti kačacím testom?

Demonštrácia proti fašizmu reagujúca na rozsudok Najvyššieho súdu vo veci návrhu generálneho prokurátora na rozpustenie ĽSNS. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je politológ zameriavajúci sa na výskum krajnej pravice

Žijeme v ére, ktorú niektorí teoretici označujú ako postfašistickú. Jedným z hlavných znakov tejto éry je údajne to, že fašizmus široká verejnosť považuje za skompromitovanú ideológiu. Akékoľvek snahy o oživovanie toho, čo si ľudia pod fašizmom predstavujú, sú preto vnímané ako diskvalifikujúce.

Fašizmus tak dnes nie je populárnou nálepkou, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo aj strany a hnutia, ktoré z fašizmu vychádzajú, sa na rozdiel od medzivojnovej Európy zriedkakedy k tejto ideológii otvorene hlásia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V mnohých prípadoch dochádza skôr k pravému opaku, teda k snahe sa od fašizmu dištancovať.

Len také politologické poučky

To je aj prípad Kotlebovej ĽSNS. Tá sa ihneď po vynesení rozsudku Najvyššieho súdu o jej nerozpustení začala týmto rozhodnutím oháňať a snaží sa ho interpretovať ako dôkaz, že v jej prípade nejde o fašistickú či extrémistickú stranu.

Možno ešte lepším príkladom ako bezprostredná Kotlebova tlačovka bolo vystúpenie tajomníka strany poslanca Schlosára. Ten v relácii RTVS Sobotné dialógy reagoval na takmer rumsfeldovský výrok Braňa Ondruša: "Vy viete, že ste nacisti, my vieme, že ste nacisti a vy viete, že my vieme, že ste nacisti..." slovami, že "ak by bola pravda, to čo hovoríte, že sme neonacisti, že sme neofašisti, že sme extrémisti, tak jednoducho Najvyšší súd v zmysle platných zákonov by nemal inú možnosť, ako nás rozpustiť...“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A preto „...akékoľvek obvinenia z toho, že chceme odstrániť demokratický systém, že sme fašistická strana a tak ďalej, to sú v podstate len také politologické poučky...“.

Jediné, s čím sa dá z uvedených Schlosárových slov ako-tak súhlasiť, je záver. Problém je však v tom, že tu nejde o „len také politologické poučky", tak ako sa to Schlosár snažil prezentovať.

Politický extrémizmus, neofašizmus či neonacizmus sú politologické, a nie právne koncepty, a preto sú to politológovia, a nie právnici či sudcovia, ktorých názory a analýzy sú pri určovaní toho, čo je, alebo nie je extrémizmus, relevantné a smerodajné.

To je koniec koncov aj dôvod, prečo súdy vo viacerých krajinách využívajú na súdnoznalecké účely v tejto oblasti výstupy z politológie a iných jej príbuzných odborov.

Prečítajte si tiež: Rozpustiť či nerozpustiť kotlebovcov? Základné scenáre sú dva Čítajte 

Neonacista na kandidátke

Iný zaujímavý moment, ktorý sa v súvislosti s pojednávaním o rozpustení ĽSNS odohral, súvisel s tým, kto sprevádzal Mariana Kotlebu na Najvyššom súde v deň vynesenia rozsudku. Ondrej Ďurica. Ten je momentálne kandidátom číslo 8 na kandidátke ĽSNS do blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5XCC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Fico chce replikovať Orbánovu mašinériu.


11

Pohľad na ukončenú parlamentnú krízu veľmi záleží od toho, kde stojíte.


12
Peter Weiss.

Prečo by nám mala EÚ pomáhať, ak nie sme solidárni.


20
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa len nedávno stretol s Donaldom Trumpom v Bielom dome.

Geopolitika národnej konkurencie nie je len Trumpov vrtoch.


13
SkryťZatvoriť reklamu