Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
Pred niekoľkými týždňami prebehla na stránkach týždenníka Týždeň zaujímavá polemika medzi Daliborom Roháčom a Richardom Sulíkom ohľadom riešenia problémov eurozóny.
Dalibor Roháč je analytik American Enterprise Institute a spolupracovník strany Spolu a vo svojom texte sa prihováral za federalizáciu dlhov krajín eurozóny podľa vzoru operácie, ktorú urobil koncom 18. storočia prvý americký minister financií Alexander Hamilton.
Americkí politici, otcovia zakladatelia, si uvedomovali, že slabá konfederácia zadlžených a takmer zbankrotovaných amerických štátov by neprežila, a tak sa rozhodli prevziať (federalizovať) ich dlhy, splácať ich spoločne, ale zároveň zaviedli do budúcna (dodnes platné) pravidlá, podľa ktorých už žiadne dlhy jednotlivých štátov spoločne zdieľané nebudú (takže v prípade insolventnosti zbankrotujú).
Účtovníctvo nie je ekonómia
Sulík zareagoval na Roháča veľmi razantným odmietnutím takéhoto návrhu s tým, že by to výrazne zvýšilo našu (slovenskú) zadlženosť z dnešných 46 miliárd eur na 71 až 86 miliárd eur, pretože náš dlh je nižší ako priemerný dlh v eurozóne.
Podľa Roháča Sulíkova reakcia „ilustruje rozdiel medzi účtovníctvom a ekonómiou“. Argumentuje tým, že krajiny eurozóny sú dnes navzájom také prepojené a od seba závislé, že ich problémy sú, či sa nám to páči, alebo nie, problémami spoločnými.