Autor je vysokoškolský profesor
V poslednom čase sa kritika Európskej únie stáva predmetom predvolebného politického boja v mnohých krajinách. Politici na Slovensku nie sú výnimkou.

Niektorí z nich sa síce bránia, že nie sú euroskeptici, ale čoraz viac a intenzívnejšie vnášajú do svojej kritiky nielen potrebu národnej suverenity, ale niektorí dokonca i snahu o vystúpenie z EÚ.
Tým bez súhlasu Slovákov, ktorí v roku 2003 vyjadrili v referende 92,5-percentný záujem byť členom Únie, popierajú naše rozhodnutie a začínajú ohrozovať naše dobré meno v nej.
Dnes, keď stojí naša spoločnosť pred voľbou poslancov do europarlamentu, máme možnosť dokázať, že na svojom stanovisku nič nemeníme a že chceme patriť medzi špičku stredoeurópskych krajín.
Pamätníci si pamätajú
Aj keď pôjde len o voľbou štrnástich poslancov, každý jeden bude mať možnosť svoj názor v Európskom parlamente nielen povedať, ale aj presadzovať. Preto si musíme dobre zvážiť, akí poslanci budú našu spoločnosť reprezentovať.
Či to budú ľudia, ktorým záleží na tom, aby boli súčasťou modernej civilizácie v rámci mnohonárodnej Únie, aby v nej zviditeľňovali Slovensko, alebo deštrukčný živel, ktorý Slovensko zaradí medzi rozbíjačov, ktorí nepochopili smer európskeho vývoja.