Autor je historik a publicista, pôsobí v Londýne
Celosvetové voľby sa síce nekonajú, ale tento týždeň si až tretina ľudí vyberala zástupcov svojej krajiny či regiónu. Výsledky však v žiadnom prípade nebudú dôvodom na oslavu.

Prirodzene, prvoradé miesto si zaslúžia voľby v Indii. Pri tomto šesťtýždňovom procese si 900-miliónov voličov vyberalo zástupcov, no vyhlásenie výsledkov sa odkladalo až do štvrtka. Výsledkom bolo drvivé víťazstvo a ďalšie päťročné funkčné obdobie premiéra Narendru Modiho, indického „Trumpa pred Trumpom“.
India je oveľa komplikovanejšia krajina ako Spojené štáty: 22 oficiálnych jazykov, vyše dvetisíc etnických skupín, myriady rôznych kást a náboženstiev. Modi však všetkých dokázal osloviť prostým nacionalistickým odkazom, ktorý tlmočil v najrozšírenejšom jazyku hindčine a sústredil sa na podporu najväčšieho náboženstva, teda hinduizmu.
Rovnako ako Trump aj on sa ostro vyhraňuje voči islamu (pričom 200 miliónov Indov sú moslimovia). Tak ako Trump aj on vládne v údajne sekulárnej krajine, ktorej sa usiluje vtlačiť svojskú náboženskú identitu (a na rozdiel od Trumpa je jeho nábožnosť úprimná).
Rovnako ako Trump má aj on plné ústa vojen a hrozieb, no zatiaľ sa mu podarilo vyhnúť väčšiemu konfliktu.
Populizmus funguje
Inými slovami, je to dokonalý model moderného populistu a tento model funguje. Osvedčil sa aj na Filipínach, kde sa konali parlamentné voľby, vďaka ktorej získal prezident Rodrigo Duterte absolútnu väčšinu v Kongrese a možnosť meniť ústavu podľa ľubovôle.