Autor pracuje v Českom rozhlase
Výsledok hnutia ANO síce nie je oslnivý (niečo vyše 21 percent a 6 mandátov), ale na víťazstvo stačil.
Na Slovensku entuziazmus a hodnoty, v Česku handrkovanie o podiel mäsa v rybích prstoch. Takýto obrázok vystihuje stav politiky a verejného priestoru v oboch krajinách.
Unavené víťazstvo
Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovore pre Český rozhlas o kampani pred európskymi voľbami povedal: „O potraviny vôbec nejde, to hádam ani nikto nemôže myslieť vážne!“
A na adresu strán, ktoré túto tému v kampani použili, dodal: „Tie strany sú choré a potrebovali by vyšetrenie nejakého vhodného lekára, pretože o dvojakú kvalitu potravín naozaj nejde. Ide o to, že Európska únia sa premenila na nedemokratické, postdemokratické monštrum, ktoré zásadným spôsobom potláča členské krajiny.“
Áno, české politické strany sú choré a žiadny vhodný lekár nie je, žiaľ, poruke. Zápas o 21 kresiel v Európskom parlamente sa vôbec neviedol v tom zmysle, či je EÚ nedemokratická a čo s tým treba robiť, alebo či je demokratická dosť a ako by mala obhajovať svoje záujmy proti Rusku, Číne alebo Trumpovej Amerike...
Víťaz volieb na Slovensku predviedol čosi, čo je teraz v Česku úplne nepredstaviteľné: energiu, nadšenie, jednoznačne proeurópsky program, plán na hlbšiu integráciu EÚ.
Povedzme, že programom sa Progresívnemu Slovensku a Spolu trochu priblížilo spojenectvo TOP 09 a Starostov (dvanásť percent hlasov a tri mandáty), jeden rozdiel bol napriek tomu do očí bijúci: tie unavené české tváre na bilbordoch!
ANO sa nedalo zlákať
Jednu podstatnú a v zásade dobrú správu česká politika v eurovoľbách dostala. ANO Andreja Babiša, marketingová strana vždy s takým programom, na ktorý naláka najviac voličov, mala ďalšiu príležitosť rozhodnúť sa, či ako Viktor Orbán staví na tému migrácie, vyvolá ďalší strach a bude z neho cynicky ťažiť ako jediná strana, ktorá „krajinu ochráni“.