Udalosť týždňa
Eurovoľby. Katastrofické scenáre ohlasujúce antisystémovú, ak nie rovno revolúciu, tak evolúciu, obišli EÚ bezpečným oblúkom. Posilnenie okrajov, najmä pravého, je očividné, ale zďaleka nie také, aby odkazom číslo jeden bol nástup extrémistov.
Zarážajúca je len akási samozrejmosť, s akou sa berú na vedomie primáty exotov, šarlatánov a podvodníkov v Británii, Francúzsku a Taliansku. Úspechy populistov a nacionalistov v troch „systémových“ štátoch Európy vnucujú otázku, kam sa podejeme, až sa paralelne v podobnej sile usadia v domácich parlamentoch.
Ďalekonosnejší zlom (než veľa extrému) sa očakáva pri porciovaní najvyšších európskych funkcií, kde už zúri otvorený konflikt medzi Berlínom a Parížom, keďže predstavy Macrona a Merkelovej o nominačných kľúčoch a nárokoch sa veľmi rozchádzajú. (Macron de facto vetoval Webera.)
V slovenskej časti príbehu defilujú dva zásadné poznatky. Po prvé, primát najnižšej účasti Slovensko s prehľadom obhájilo, takže ozaj nedá rozumieť až akejsi chvále (!!) či úľave (!), s akými sa 22 percent vzalo na vedomie.
Aj napriek nenaplnenosti urien je faktom nad fakty aj ťažká porážka koalície, ktorej menšie časti – SNS, Híd – vykrvácali úplne, pričom najväčšia šelma, Smer, zhodila osem percent (oproti eurovoľbám 2014).
Politické konzekvencie by v normálnych pomeroch nemohli neprísť, veľké egá Fica, Danka a Bugára sa však postarajú o slovenskú výnimku.
Udalosť II
Trump verzus Huawei. Odstrihnutie čínskeho giganta od aplikácií Googlu (po zaradení na americkú „čiernu listinu“), vidia najkompetentnejšie zdroje FT, Wall Street Journal, Bloomberg a podobe ako „nukleárny útok“, ktorý – najpravdepodobnejšie – vymaže Huawei z medzinárodného biznisu.
Hodnotenia kroku (nie Googlu, ale Trumpa) sú veľmi pluralitné. Od kritických v zmysle, že obchodné kooperácie sú najlepšou poistkou proti vojnám, až po chvály, že krátkodobé (?) náklady karantény firmy (veľmi pravdepodobne) napojenej na čínske tajné služby sú zanedbateľnosť zoči-voči bezpečnostným rizikám, ktoré by skôr-neskôr oslabovali demokracie či už v hybridných, alebo aj reálnych vojnách.