Autor je historik a publicista, pôsobí v Londýne
„Besný pes z Blízkeho východu“, ako Ronald Reagan svojho času nazval poľného maršala Chalífu Haftara, je na pokraji dosiahnutia celoživotnej ambície: stať sa líbyjským diktátorom. Dnes už je pomerne starý besný pes (má 75 rokov), jeho jednotky však po dvojmesačnom obliehaní začínajú dobýjať hlavné mesto Tripolis.

Haftar sa ako mladý dôstojník podieľal na zvrhnutí líbyjského kráľa, vďaka čomu sa v roku 1969 dostal k moci Muammar Kaddáfí.
Tomuto diktátorovi bol potom verný dve desaťročia, ale keď ho v roku 1987 zajali počas neúspešnej vojny s Čadom, na slobodu sa vykúpil tým, že prebehol na druhú stranu a začal spolupracovať s americkou CIA.
Plukovník na scénu
Keď sa Haftarovi nepodarilo zvrhnúť Kaddáfího, v roku 1990 ho CIA presťahovala do Spojených štátov. Ďalších dvadsať rokov prežil v tichosti vo Virgínii, získal americké občianstvo, ale po vypuknutí arabskej jari sa vrátil na scénu.
Na zvrhnutí Kaddáfího nemal veľký podiel, o to sa postarali najmä bombardéry NATO. Lenže po Kaddáfího smrti začali hrať dôležitú úlohu rôzne líbyjské milície, ktoré boli počas bombardovania len dodatkom.
NATO totiž nemohlo či nechcelo prijať zodpovednosť za povojnovú obnovu Líbye.
Haftarovi sa naskytla príležitosť vo východnej Líbyi, kde sa islamistické milície zmocnili regionálnej metropoly Bengází a zavraždili amerického veľvyslanca. Založil takzvaní Líbyjskú národnú armádu, ktorá sa pustila do znovudobýjania oblasti, pričom delostrelectvom zničila centrum Bengází, ale v roku 2017 bola úloha splnená.