Vyvrcholenie sezóny v dvoch najvyšších futbalových európskych súťažiach prihralo na gól ľuďom tvrdiacim, že úspech robia peniaze a chudobnejší nemôže predstihnúť bohatého. Anglická Premier League jasne dominovala.
Prvý raz v histórii sa stalo, že vo finále Ligy majstrov (v sobotu) aj Európskej ligy (Chelsea – Arsenal 4:1) sú iba kluby z jednej krajiny – Spojeného kráľovstva, tri dokonca z jedného mesta – Londýna. Ostrovy jasne zosadili päťročnú nadvládu španielskej La Ligy, tiež neskutočne bohatej, nie však v takej šírke ako za kanálom La Manche.
Stomiliónové fazuľky
Ak by sme brali do úvahy tvrdenie, že peniaze sú všetko a nehrá sa o fazuľky (sto miliónov eur hore-dole), podľa výpočtov Deloitte Football Money League a ich rebríčka klubov podľa príjmov z futbalových operácií by mali vo finále Ligy majstrov nastúpiť proti sebe madridský Real (750,9 milióna eur) a Barcelona (690,4).
“Prečo by ste sa mali báť zámožných? Nevidel som ešte, aby vrece peňazí dalo gól.
„
Ibaže Real, víťaz posledných troch ročníkov, vypadol už v osemfinále s kedysi veľmi slávnym Ajaxom.
Dnes je holandský tím skôr mládežníckym klubom s vekovým priemerom kádra 22 a pol roka a šiestimi odchovancami priekopníckej akadémie zameranej na futbal i vzdelanie. Má rozpočet čosi pod sto miliónov eur. Vo štvrťfinále holandský majster vyradil oveľa bohatší turínsky Juventus a vypadol nešťastne až v semifinále s Tottenhamom. Rozhodujúci gól dostal v nadstavení v 96. minúte.
Legenda svetového futbalu Johan Cruijff odkázal svojim nástupcom: „Prečo by ste sa mali báť zámožných? Nevidel som ešte, aby vrece peňazí dalo gól.“
Skromný Ajax medzi boháčmi
V prvej tridsiatke najbohatších klubov nie je ani jeden holandský. Barcelona (690,4) vypadla v semifinále s Liverpoolom (513,7).