SME

Čo Orbána skutočne pribrzdí

Ničenie právneho štátu nezastaví bezzubý dohľad.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je zahraničnopolitická analytička a doktorandka v Poľskej akadémii vied.

Po tom, čo sa krajne pravicovým euroskeptickým populistom v eurovoľbách nedarilo až tak, ako sa predpokladalo, Orbánova vláda odložila kritizovaný zákon o zavedení správnych súdov.

Keďže tento nový systém podrýval deľbu moci a obmedzoval slobodu sudcov, Únia chystala reakciu chvíľu predtým, než maďarská vláda chystaný zákon pustila.

Viktor Orbán najprv kurizoval širokej aliancii euroskeptikov a populistov, ktorí spochybňujú samotné základy európskej integrácie, no teraz je pripravený urobiť značné ústupky, aby svoju stranu udržal vo frakcii európskych ľudovcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Aký je problém so správnymi súdmi v Maďarsku Čítajte 

Zločin ide ďalej

Ale nedajme sa týmito ústupkami pomýliť, Orbán neuhne od autoritárskeho systému, ktorý budoval takmer dekádu, čo viedlo k nebývalému sústredeniu moci a nevyváženému politickému ihrisku.

Nič nezastaví vládnu stranu, aby nepokračovala v ovládnutí všetkých výskumných inštitúcií Maďarskej akadémie vied a neohla ich pod novú organizáciu nazvanú Výskumná sieť Loránda Eötvösa.

Formálne síce táto sieť nebude podriadená vláde, no netreba mať pochybnosti, že Orbánov kabinet ju bude mať pod kontrolou, keďže lídra nominuje premiér a polovicu riadiaceho orgánu nominuje vláda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za touto zmenou je meniace sa makropolitické prostredie v EÚ. Chystajú sa zmeny v prideľovaní priamych dotácií, aby sa predišlo ich zneužívaniu a odkláňaniu k lojálnym patrónom.

Ako správne poznamenal István János Tóth, riaditeľ Výskumného centra korupcie v Budapešti, Orbánova vláda má dva zámery: zabezpečiť absorpciu eurofondov a prevádzkovať systémovú korupciu, cez ktorú si jeho režim udržiava sieť klientov.

No Komisia nemohla urobiť viac než naliehať na vládu, aby sa zdržala rozhodnutí, ktoré vedeckú a akademickú slobodu v krajine obmedzujú.

Prečítajte si tiež: Národné záujmy nad vedu. Orbán môže zdecimovať výskum Čítajte 

Bez skutočných následkov

Orbánova strana Fidesz otočila a napokon podporila Manfreda Webera na čelnú pozíciu vo frakcii ľudovcov, čo značí, že agónia okolo CEU bude pokračovať. Európsky parlament sa totiž vyznačuje krátkou pamäťou v prípade Orbánových taktických manévrov.

Brusel spustil opatrenia smerujúce k trestu za porušovanie princípov právneho štátu ešte v decembri 2017. Rozhodnúť by mal napokon Európsky súdny dvor. Orbán sa zatiaľ vráti k zákonu o vzdelávaní (ktorým obral Maďarskú akadémiu vied o autonómiu) a neponesie zato žiadne politické následky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ľudovci by sa už mohli konečne naučiť, že Orbán bude poľahky pokračovať v tejto hre – raz uvoľní a potom zase zatiahne a obnoví tak autokratickú kontrolu nad Maďarskom. Takto dokáže postupovať veľmi dlho.

A len málo pozornosti sa venuje tomu, ako neformálne vyvíjanie nátlaku a zložitý klientelizmus prispievajú k dlhodobej udržateľnosti orbánovho režimu v srdci EÚ.

Európsky parlament sa v prípade Orbánových taktických manévrov vyznačuje krátkou pamäťou.

Podľa štúdie dvoch výskumníkov z Yaleovej univerzity tieto typy klientelizmu v Maďarsku prevládajú: kupovanie hlasov, ponúkanie benefitov na výmenu za hlasy, vyhrážky odstavením od týchto benefitov a ekonomický nátlak od neštátnych subjektov, ako sú napríklad poskytovatelia pôžičiek či zamestnávatelia.

Jeden z najefektívnejších nástrojov v klientelistickej výmene je takzvaný „pracovný program“, ktorý sa v minulých voľbách osvedčil ako zdroj nátlaku aj prísľubov. Z programu možno získať 75-tisíc forintov (asi 233 eur - pozn.red.) na mesiac (minimálna mzda v Maďarsku je 464 eur, v čase spustenia kampane bola nižšia - pozn. red.).

Podľa štúdie používa maďarská vláda tento príspevok ako nátlakový nástroj, aby rozmnožila podporu pre kandidátov Fideszu.

Na maďarskom vidieku ľudia hlásili, že podmienkou účasti na programe bolo, že museli voliť s otvorenými lístkami počas parlamentných volieb, aby dokázali podporu strane Fidesz.

Taktiež lokálni poskytovatelia pôžičiek majú v tomto nátlakovom klientelistickom systéme svoju rolu – môžu si pýtať „protislužbu“, keď treba. Vo výsledku Orbánov systém rozpúšťa nezávislosť v spoločenských vzťahoch na každej úrovni a zakladá feudálne vzťahy závislosti.

Nezachytiteľné priestupky

Komisia – ktorá nemôže dôsledne vyžadovať súlad s hodnotami EÚ – sa často zmieri so symbolickými výsledkami. A čo je ešte dôležitejšie, nemá nástroje, aby Orbánovi v jeho praktikách zabránila.

Na rozdiel od Poľska – kde vládna strana PiS otvorene porušila ústavu, keď odobrila 13 zákonov, ktoré podriadili súdnu moc výkonnej, čo malo vplyv na celý súdny systém – Orbán vďaka ústavnej väčšine nemusel konať takýmto zjavne nezákonným spôsobom.

Jemu stačilo pohybovať sa v sivej zóne.

Maďarská vláda je pre Brusel nepostihnuteľná aj preto, že európske nástroje na monitorovanie inštitucionálnych a legislatívnych systémov nemajú dosah na Orbánov neformálny vplyv.

Preto je nesmierne dôležité, aby sa Komisia neuspokojila so symbolickými ústupkami maďarskej vlády a tvrdo si vynútila rešpektovanie hodnôt EÚ.

Komisia by mala mať poruke nástroje, aby Európsky súdny dvor mohol voľnejšie manévrovať v interpretácii európskych zmlúv.

Aj keď sa PiS celkom nevzdal dlhodobých transformačných snáh v oblasti justície, poľský prípad predsa len ukázal, že zaúčinkovalo súdne konanie proti priestupkom v oblasti právneho štátu – a nie článok 7 – a aspoň spomalilo snahu vlády budovať autoritársky štát.

Článok je súčasťou projektu #DemocraCE v spolupráci s Visegrad/Insight.

Autor: Edit Zgutová

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Peter Tkačenko

Stabilitu vlády, sociálne istoty ani vyslanie vojsk v paláci nepostráži.


SkryťZatvoriť reklamu