Autor je odborársky funkcionár
Určite už asi každý počul dookola opakovanú mantru, že ak sa bude dariť firmám, bude sa dariť aj zamestnancom. Túto myšlienku opakujú slovenskí politici a rôzni vraj nezávislí ekonomickí analytici už desaťročia.
V USA a na našom kontinente sa táto myšlienka znižovania daní a škrtania regulácií presadila s nástupom thatcherizmu a reaganizmu. Teória bola s istým zjednodušením definovaná ako „trickle-down economics“, po našom „ekonómia pretekajúcich pohárov“.
Vidly čakajú
Čiže, ak sa naplní pohár majiteľom kapitálu, tak zvyšok pretečie aj tým nižšie postaveným a aj ich poháre budú naplnené, čím celá spoločnosť zbohatne.
Po desaťročiach uplatňovania tejto ekonomickej politiky možno skonštatovať, že sa preukázala jej nefunkčnosť a dlhodobá neudržateľnosť. Americký miliardár Nick Hanauer povedal, že pri súčasnom ekonomickom kurze sa rútime k novému feudalizmu, a varoval pred blížiacimi sa vidlami.
A netvrdí to len on, k rovnakým záverom sa dopracovali vedci z rôznych rešpektovaných medzinárodných inštitúcií.
Howard Schneider z Washington Post napísal v roku 2014 s veľkou dávkou sarkazmu komentár v ktorého titulku tvrdil, že „MMF ovládli komunisti!“. V texte sa venoval publikácii z dielne tejto organizácie, v ktorej sa autori zaoberali rekordným nárastom nerovnosti, pričom už vtedy hovorili o obrovských rizikách rastu nerovnosti a deregulácií na trhu práce.