SME

Toto chceme my extrémni liberáli zo Šeligovej hlavy (píše Michal Havran)

Nepovažujeme sa za obete a martýrov.

Juraj Šeliga. (Zdroj: PRE SME - VIKTOR HLAVATOVIČ)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je teológ a spisovateľ

Samozrejme, že vieme, odkiaľ to pochádza, kto s tým prišiel, keď označil liberalizmus za nového vnútorného nepriateľa slovenskej spoločnosti a vyhlásil vojnu, ku ktorej sa dnes hlásia takmer všetky politické strany.

No nejako sa to zmenilo a vymklo z rúk, pretože aj zbežný pohľad na našu scénu ukazuje, že v skutočnosti dnes nemáme nijakú zasadnú liberálnu stranu, ktorá by formulovala modernizačné postoje a zároveň by nemala svojho Šeligu a varovania pred akýmsi extrémnym liberalizmom, čo je niečo, čo si nedokážeme ani predstaviť, ale dobre, však pestujte si svoje dojmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skúsime inak, aj keď viem, že to bude pre niektorých zbytočné. Ešte predtým však treba zdôrazniť, že libertariánska sekta posadnutá znižovaním daní, ktorej predstavitelia vidia v eletronickej kase paralelu s eštebáckymi praktikami, a teda v tejto logike považujú zrejme aj Kočnerovu túžbu utajiť svoje biznisy za prejav disentu, sa k liberálnym stranám ničím nepribližuje a je reliktom klinického odmietania postkomunistického štátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Lenže Slovensko už takým štátom nie je, napriek anekdotám o všadeprítomných boľševikoch a eštebákoch, pretože za tridsať rokov tu máme nové generácie ľudí, ktorí s tým nič nemajú, a dokonca z rodín, ktoré s tým rovnako nič nemali.

A teraz, keď sme si ujasnili, že libertariáni nie sú liberáli, rovnako ako kresťanskí demokrati nie sú ľudáci a socialisti nie sú komunisti, ako to radi hovoria jednobunkové skratky v diskusiách, pozrime sa, čo je liberalizmus a prečo sa z neho stala démonická mantra každého politika.

Oni štát nerozoberali

Liberalizmus nie je opovrhovanie slabšími ani chudobnými, liberalizmus nie je koncept hedonistickej slobody a svojvôle ani rozmar nafetovaných traderov, ktorí topia štáty.

Nie je to boj proti solidarite ani proti verejnému zdravotníctvu a školstvu. Niektoré z týchto inštitúcií na Slovensku programovo ničili konzervatívne strany, akurát sa k tomu dnes nepriznávajú, tak ako taja svoje minulé zlyhania v privatizačných rozhodnutiach a rozoberaní štátu.

Neboli to liberáli, pretože nemali to byť ktorí, kto odovzdal krajinu Kiňom a Kmotríkom, neboli to liberáli, ktorí mali za sebou Brhelov a Kvietikov, neboli to liberáli, ktorí razili doktrínu dobývania štátnej renty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zlyhania slovenskej spoločnosti za ostatných tridsať rokov sú dielom zmesky pokryteckých národných strán, ľavicových strán a konzervatívnych hnutí.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G5ZA4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


6
Beata Balogová.

Bratčikov, Bombic a Fico vstúpia na pamätník... Nie, to nie je vtip.


2

Kreslí Mikuláš Sliacky


3
Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


153
SkryťZatvoriť reklamu