Autorka je zahraničnopolitická analytička. Článok publikujeme v spolupráci s portálom Euractiv.sk.
Minulotýždňové útoky na ropné tankery sú už druhými v priebehu mesiaca. Spojené štáty za nimi jednoznačne vidia Irán a k súčasným tisícpäťsto vojakom posielajú do regiónu ďalších tisíc. Európska únia je v záveroch opatrnejšia.
Napätie v Perzskom zálive rastie, píšu noviny po celom svete. Útok na ropné tankery, ktorý sa odohral v ománskych vodách neďaleko Hormuzského prielivu ešte minulý týždeň (13. júna), nasledoval mesiac po podobnom incidente.

12. mája odstavila „sofistikovaná a koordinovaná” operácia „štátneho aktéra” – ako tvrdí správa pre OSN – štyri iné komerčné tankery z Nórska, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov.
Minulotýždňové poškodenie nórskeho a japonského tankera mali mať podľa Washingtonu rovnako na svedomí Iránci. Tí to odmietajú a tvrdia, že Spojené štáty za podpory Izraela iba hľadajú zámienku na to, aby rozpútali vojnu.
Brusel situáciu upokojuje a vyzýva na rozvážnosť. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas potvrdil, že Únia pozná zistenia americkej a britskej spravodajskej služby, no EÚ tieto správy porovnáva so svojimi informáciami. „Myslím, že musíme postupovať veľmi, veľmi opatrne,“ zdôraznil Maas.
Presvedčený Washington
Podľa amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea je za útokmi jednoznačne Teherán. „Použité zbrane, úroveň odbornosti, potrebnej na vykonanie takejto operácie, nedávne podobné iránske útoky na lodnú dopravu a skutočnosť, že žiadna proxy skupina v tejto oblasti nemá zdroje a znalosti na to, aby mohla konať s takým vysokým stupňom sofistikovanosti” sú toho jasným dôkazom, uviedol americký šéf diplomacie.
Američania tvrdia, že Irán sa takouto cestou snaží poškodiť svetové dodávky ropy a cielene zvyšuje jej ceny. Ďalšie krajiny by potom mohli prehodnotiť svoj postoj voči americkým sankciám a pokračovať v nákupe iránskych surovín.