SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Trumpove míľniky, zjavenie a veľký brat v útoku (Schutzov týždeň)

Nová prezidentka mala výborný úvod.

Proti zákonu o extradícii v Hongkongu protestovali milióny ľudí. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Irán a Venezuela. Eskalácie tu a humanitárne katastrofy tam majú potenciál buď predefinovať Trumpovo prezidentstvo na „intervenčné“, alebo kompromitovať USA ako svetového policajta strážiaceho bezpečnosť a pokoj na pevnine, vo vzduchu i na moriach.

Do konfrontácií mieria obe situácie – nie je to zďaleka na sto percent, ale viac než päťdesiat –, takže skôr či neskôr si vypýtajú od Trumpa odkrytie kariet. Či nechá Rusov oživovať superveľmocenský status z čias ZSSR, alebo z dôvodu, že už je fakticky v kampani a voliči ho nevolili pre vojenské výpravy, nechá naverímboha osudu (zmaru) Blízky východ i Venezuelu.

To druhé by bol čisto trumpovský míľnik na ceste – údajného – úpadku USA a Západu znamenajúci celkom neúdajné následky pre svetový poriadok, ktorý sedemdesiat rokov niesol ľudstvo k najväčšiemu pokroku a prosperite.

Udalosť SR

Prezidentka. Uviedla sa dobre. Má talenty a dary, ktoré autora viedli už pred prvým kolom k deklarácii, že Čaputová je zjavenie na slovenskej scéne. Vybavená najreprezentatívnejšou funkciou teraz disponuje vplyvovým potenciálom, aký si sama azda ani nechce pripustiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koalícia má právom plné gate, že nastupuje Kiska vylepšený o to, že núka (bude núkať) podstatne menej slabín a príležitostí na útok. Na tomto „upgrade“ máločo mení fakt, že ani nestihla dôjsť do paláca a už tam bol Ficov odkaz, že kým nevyberie troch sudcov z existujúceho „menu“, nebude sa konať štvrté kolo.

Môžete povedať, že už prvý konflikt, ktorý sa práve rozohral, usvedčuje Čaputovú z naivity (nepodloženosti) predsavzatia „byť prezidentkou každého“ (teda aj Smeru).

Možností chytať sa za nos pri kontrole plnenia programu však bude ešte dosť. Jedna vec je dobrá inauguračná reč, v ktorej deklarácie vôle musia naraziť na mantinely politického realizmu. A celkom iná vec je realita života, ktorá je strohá, avšak neznamená, že „nadstraníckosť“, „zjednotenie“ sú zbytočná romantika, ktorú treba vyhádzať z prejavov.

Udalosť SR II

Prezidentská strana. Názov Za ľudí demonštruje vysokú skepsu politikov
(zakladateľov strán) k erudícii voličov, ktorých radšej lákajú na utajenú identitu než na hodnotový „coming out“.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Poslanci čoskoro rozhodnú, či sa prikloníme k nedeli ako dňu pre rodinu, alebo k americkému modelu konzumu.


4 h

Aký krásny, ústretový kompromis.


5 h
Soňa Jánošová

Možností je veľa, no zákaz je najistejší.


5 h
Peter Schutz

Úplný presun moci do parlamentu prináša bezuzdný populizmus.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu