SME

Tiene ŠtB, KSČ a ich spolupracovníkov

Komunistickí pohraničníci majú svoje námestie, ÚPN nemá budovu.

Socha komunistického povereníka pre poľnohospodárstva Mareka Čulena pred Úradom vlády v Bratislave. (Zdroj: SME ARCHÍV - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor pôsobí v Ústave pamäti národa

Dôsledkom skrytého či bezostyšne otvoreného pretrvávania strašiakov a kostlivcov prednovembrového režimu na Slovensku je naša spoločná nedôslednosť pri kultivovanom a zákonnom vytesňovaní exponentov bývalého režimu – príslušníkov a spolupracovníkov ŠtB, funkcionárov KSČ, veliacich príslušníkov Pohraničnej stráže – z demokratických štruktúr, ako aj symbolov, miestnych názvov, umeleckých pseudovýtvorov tohto režimu z verejného priestoru. Na niektoré autor upozorňuje už niekoľko rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kováč namiesto Čulena

Je priam bizarné, že pred budovou najvyššieho exekutívneho orgánu štátu – Úradom vlády SR, kde nevládli len pohrobkovia KSČ, ale i disidenti ako Ján Čarnogurský či Ladislav Pittner, tridsať rokov po páde komunizmu sa čnie socha Mareka Čulena, povereníka poľnohospodárstva.

Socha s nechutne natrčenou dlaňou akoby na kontingenty našich starých rodičov, ostrakizovaných kulakov, ktorí končili v komunistickom väzení ako nepriatelia „združstevňovania“ a po ktorých zostávali hladné a rozvrátené rodiny, vychudnuté kravy a hrdzavejúce traktory.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nedôslednosť, necitlivosť, nekultúrnosť našich vládnych predstaviteľov alebo nízky prah morálnej citlivosti, možno neznalosť histórie alebo tichý súhlas vykonávateľov novodobého bačovania?

Apropos, z „najväčších Slovákov“ má slušné zastúpenie svojich sôch na 1000 km2 hádam len generál Štefánik.

A čo socha prvého prezidenta demokratickej Slovenskej republiky Michala Kováča? Slovensko ako krajina so slušnou protitotalitnou tradíciou, niekedy detinsky sa oháňajúca svojou štátnosťou, by mu mohla odhaliť sochu napríklad k nedožitým deväťdesiatinám o rok alebo piatemu výročiu úmrtia o dva.

Áno, i Michal Kováč bol straník, ale obstál v súboji s tým najhorším dedičstvom komunistickej zvole, akým boli živé chápadlá ŠtB roky po páde komunizmu. Socha prezidenta Kováča by vhodne a symbolicky nahradila možno práve tú Čulenovu pred Úradom vlády SR.

Námestie vrahov a samovrahov

Ďalšou nechutnou zvrhlosťou je názov časti hlavného mesta krajiny, ktorá gravituje k latinskému Rímu, západoeurópskemu humanizmu alebo bruselskej jednote a to Námestie hraničiarov v Petržalke.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5ZSN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu