Jdi do řepky!
Babišstán nechceme
ČSSD nejlepší spolupracovník StB
Louky pro motýle, basa pro Babiše
Už to tu nikoho nebabí!
Andreji, Valaši ťa nechtějí
Koblihu jedině od maminky
Koncert pro Bureše
Vodňany – nejsme kuřata!
Už vás máme dost, opusťte svůj post!
Stbáku jako sorry, nedělej už z lidí voly
Nad heslami z nedeľnej demonštrácie na Letnej v Prahe treba Andrejovi Babišovi priznať rekord: žiadnemu českému premiérovi sa nepodarilo za necelý rok dostať na protivládnu demonštráciu takmer tristotisíc ľudí.
Z tohto rekordu Babiš určite radosť nemá. Najdôležitejšia otázka však znie inak: Je to začiatok konca Babišovej éry?
Nájdi päť rozdielov
V Česku sa Babišova situácia porovnáva s vládou Roberta Fica po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Aj na Slovensku proti premiérovi a spôsobu vládnutia demonštrovali desiatky tisíc ľudí, až musel odovzdať funkciu Petrovi Pellegrinimu a vzal so sebou Roberta Kaliňáka.
Takže po Letnej by mohol odísť Babiš a vziať zo sebou ministerku spravodlivosti Benešovú, kvôli ktorej a pre obavy o nezávislosť justície sa vlastne začalo demonštrovať. Lenže medzi Slovenskom v marci 2018 a dnešným Českom je hlboký rozdiel.
Odlišností nájdeme najmenej päť: postoj prezidentov, výkony premiérov, pevnosť koalícií, stav opozície a načasovanie. V súčte potom hrajú okolnosti dokonale v prospech Babiša a muselo by sa stať niečo výnimočné, aby sa nedožil volieb v roku 2021 ako premiér a nebol ich favoritom.
Niečo, čo Nassim Taleb nazval čiernou labuťou: vysoko nepravdepodobná udalosť, ktorá má výrazný vplyv na spoločnosť – napríklad teroristický útok na New York 11. septembra 2001. Slovensko môže za svoju čiernu labuť považovať vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Andrej Kiska po čine presne pomenoval obrovskú nedôveru v spoločnosti a navrhol dve riešenia: „Zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady. Alebo predčasné voľby.“ Inými slovami, postavil sa na stranu demonštrantov proti Ficovi.
Naopak, Zeman stojí pevne za Babišom a je pripravený – keby náhodou opozícia získala dosť hlasov na vyslovenie nedôvery – vymenovať ho za premiéra znova a znova. Aj keď je trestne stíhaný za dotačný podvod v kauze Čapí hnízdo, aj keď ho bruselskí audítori vinia z konfliktu záujmov a neoprávneného čerpania dotácií.
Toto ekonomické a mocenské spojenectvo prezidenta a premiéra ešte vyjde Česko veľmi draho a ukazuje tiež, aký dôležitý je pre kvalitu demokracie slušný prezident – hoci má v Česku aj na Slovensku len slabé právomoci.