Petr Šabata je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Standing, Guy: Prekariát: Nová nebezpečná třída. Praha: RUBATO 2018
Aymen Arfaoui s plastovou taškou Uber Eats na chrbte našiel na svojom mobile najrýchlejšiu cyklistickú trasu a zaradil sa do prúdu áut, krúžiacich okolo parížskeho Place de la République.
Čas sú peniaze a Arfaoui, nervózny 18-ročný migrant z Tuniska, peniaze potrebuje. „Robím to preto, že musím jesť, je to lepšie ako kradnúť alebo žobrať na ulici,“ vysvetľuje Arfaoui, ktorý nemá pracovné doklady.
Tento džob mu za províziu a načierno prenechal francúzsky kuriér, pre ktorého sú podmienky Uber Eats príliš nevýhodné na to, aby prácu robil sám.
Mladý migrant z Tuniska je typickým príslušníkom novej triedy, ktorej sa hovorí prekariát a o ktorej napísal objavnú knihu britský ekonóm Guy Standing.
Druhoradí občania
„Ak prekariát nepochopíme, hrozí nebezpečenstvo, že jeho vývoj povedie spoločnosť v ústrety politike pekla,“ vydesí čitateľa v predslove autor, britský profesor na Londýnskej univerzite, špecialista na ekonómiu práce. Čo je to ten prekariát, kde sa vzal a v čom spočíva jeho nebezpečnosť?
Prekariát pochádza zo slov „prekérny“ a „proletariát“. Standingova definícia sa točí okolo práce – členovia prekariátu sú ľudia bez istoty, že to, čo robia, budú robiť ešte za pár rokov, mesiacov alebo dokonca týždňov. Žijú v stave provizória, dočasnosti.
Okrem istoty práce za solídnu odmenu im chýba aj na práci založená identita. „Keď už nejaké zamestnanie majú, ide o zamestnanie bez šance na kariéru, bez tradícií a sociálnej pamäti, bez pocitu, že patria k spoločenstvu zamestnaných, ktoré má svoje ustálené postupy, etické kódy a normy správania, vyznáva vzájomnosť a bratstvo," vysvetľuje Standing.
Napríklad aj slovenský učiteľ toto všetko má, Aymen Arfaoui na bicykli v uliciach Paríža nie.
Alebo ďalšie príklady zo Standingovej knihy: „Násťročný, ktorý posedáva v internetovej kaviarni a prežíva na krátkodobých úväzkoch, na tom nie je rovnako ako prisťahovalec, ktorý musí na prežitie rozvinúť všetok svoj dôvtip spojený s horúčkovitým vytváraním kontaktov a vyhýbaním sa polícii. Postavenie oboch sa zase dosť líši od situácie slobodnej matky, ktorú trápi, kde zoženie peniaze na jedlo na budúci týždeň, alebo šesťdesiatnika, ktorý strieda brigády, aby mal dosť peňazí na lieky.“
Za hlavné skupiny ohrozené skĺznutím do prekariátu považuje Standing ženy, mladých bez vzdelania, starších ľudí, etnické menšiny, zdravotne postihnutých, ľudí s kriminálnou minulosťou.
Samostatnú kapitolu venoval autor migrantom a toto varovanie vzniklo štyri roky pred migračnou vlnou, ktorá sa prehnala Európu v roku 2015 a 2016.
Koho volí prekariát
Keď britská BBC urobila v roku 2013 v spolupráci so sociológmi veľký prieskum triedneho rozdelenia spoločnosti, výsledky prekvapili odborníkov aj verejnosť. Ukázalo sa totiž, že už neexistujú len klasické tri skupiny - elita, stredná trieda a tradičná robotnícka, nižšia.