Autor je člen Správnej rady Americkej obchodnej komory na Slovensku
Digitálna transformácia sa zaslúžene stala populárnym termínom v súkromnom aj vo verejnom sektore. V priebehu posledných desaťročí sa priemerná životnosť firiem zaradených do indexu Standard&Poor’s dramaticky znížila. Je pravdepodobné, že v súčasnosti sa veľká korporácia nedožije viac, ako je vek priemerného maturanta – ak sa neprispôsobí.
Vlády a verejné inštitúcie sú tiež súčasťou týchto zmien. Krajiny, kde vlády aktívne podporujú výskum, vývoj a inovácie, majú tendenciu byť dlhodobo úspešnejšie. Výskum na vzorke 28 krajín sveta počas desiatich rokov ukázal, že každé percento z HDP investované do výskumu a vývoja zvyšuje reálny rast HDP o 2,2 percenta.
Aj napriek tomu že sa Slovensku darí, krajina stále zaostáva za krajinami EÚ a V4 v takmer všetkých inovačných ukazovateľoch. Napríklad do výskumu a vývoja investuje iba 0,88 percenta HDP, pričom priemer EÚ sú dve percentá a cieľ EÚ na rok 2020 je dosiahnuť tri percentá.
Slovensko má tiež najmenej patentových prihlášok spomedzi krajín V4 – iba deväť prihlášok na milión obyvateľov na rok. V tomto indikátore je odstup od ostatných krajín EÚ ešte viditeľnejší, keďže európsky priemer je 112 patentových prihlášok na milión obyvateľov.
Čo nám hrozí
Nedávno publikovaná správa European Innovation Scoreboard tieto nedostatky potvrdzuje. Slovensko dosiahlo najhoršie skóre práve v oblastiach duševného vlastníctva a finančnej podpory inovácií.